Svih 7 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u anketi Hine, danas očekuje stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks jučer je pao 0,74 posto, na 1.760 bodova, a Crobex10 0,72 posto, na 989 bodova.
Redovni promet dosegnuo je 14,7 milijuna kuna, što je otprilike 4,5 milijuna više nego dan prije.
Jučerašnji pad Crobexa ponajviše je posljedica oštrog pada cijene dionice Dalekovoda, za 13,35 posto, nakon objave te kompanije da je predala zahtjev za pokretanje predstečajne nagodbe.
Među likvidnijim izdanjima znatniji pad cijene zabilježila je povlaštena dionica Adrisa, za 3,88 posto, te je time izbrisala dobitke s početka tjedna. Ipak, cijena joj se i dalje kreće u uskom rasponu od 240 do 250 kuna od sredine listopada.
„Danas očekujem tek minimalne pomake Crobexa, dok bi cijene pojedinačnih dionica mogle znatnije oscilirati, ovisno o vijestima koje će pristizati tijekom dana“, kaže Matko Bošković, broker i investicijski savjetnik u Centar banci.
I danas bi u većem fokusu investitora mogla biti dionica Dalekovoda, zbog zahtjeva za predstečajnu nagodbu.
„Svaka nova vijest iz Dalekovoda mogla bi znatno pomaknuti cijenu te dionice na više ili na niže“, ocjenjuje Bošković.
Kako dodaje, moguć je i nešto veći fokus investitora na dionice IGH, zbog špekulacija o mogućem dobivanju posla na izgradnji stadiona u Kataru te proizvođača šećera, zbog dodijeljenih većih proizvodnih kvota za šećer.
Naime, prema odluci ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine o raspodjeli prava na proizvodnju šećera proizvedenog od šećerne repe EU podrijetla u Hrvatskoj tržišne godine 2013./2014. od ukupno raspoložive kvote od 192.877 tona, koja je odobrena Hrvatskoj u pristupnim pregovorima s EU, Tvornici šećera Osijek (članici Termes grupe) i Sladorani Županja dodijeljeno je po 67.507 tona, a Viru 57.863 tone.
U odnosu na podjelu kvota u referentnom razdoblju od 2004. do 2011. godine to je za Viro smanjenje za više od 12 tisuća tona, a za Tvornica šećera Osijek povećanje za 8.512 tona.
A na Wall Streetu su u utorak u mirnoj trgovini burzovni indeksi blago pali, dok ulagači prate pregovore republikanaca i demokrata u Washingtonu o smanjenju proračunskog deficita kako bi se izbjegla 'fiskalna litica'.
Dow Jones indeks oslabio je 0,11 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,17, a Nasdaq indeks 0,18 posto.
Na azijskim i europskim burzama indeksi su, pak, jutros porasli.
Cijene dionica u Šangaju snažno su skočile nakon izjave novog šefa Komunističke partije Xi Jinpinga da će vlada osigurati stabilan rast gospodarstva, što je potaknulo nadu ulagača u nove poticajne mjere.
No, ulagače i dalje brine nedostatak napretka u pregovorima u Washingtonu.
„Na inozemnim burzama trend nije jasan, ponajviše zbog neizvjesne situacije oko američkog proračuna. Zanimljivo je da je zbog te neizvjesnosti prekinuta i uobičajena korelacija tečaja dolara sa cijenama roba. Moguće da će cijeli ovaj i idući tjedan trgovanje biti nervozno, dok tržište ne čuje da je postignut napredak u vezi proračuna“, zaključuje Bošković.