ZAGREB - Ministar rada i mirovinskoga sustava Mirando Mrsić najavio je da su pred Hrvatskom tri mjeseca u kojima se mora uskladiti Zakon o radu s Europskom unijom (EU) i europskim radničkim vijećima, te kako će u tome razdoblju mjerodavno ministarstvo iskoristiti mogućnost da se Zakon o radu promijeni u onim dijelovima o kojima se može postići dogovor. Gostujući u sinoćnjem Dnevniku HTV-a, ministar Mrsić naglasio je kako su rad od kuće, rad na izdvojenom mjestu, virtualno radno mjesto te prekovremeni rad - oni dijelovi zakonskih promjena oko kojih se možemo dogovoriti. Dodao je kako će mjerodavno ministarstvo u ta tri mjeseca iskoristiti i mogućnost da počne razgovarati sa socijalnim partnerima o promjena na razini ugovora o radu. Pri tomu, objasnio je Mrsić, pokušat ćemo postići konsenzus sa socijalnim partnerima. Podsjetio je kako Ministarstvo želi da za stol o tim pitanjima zajedno sjednu i sindikati i poslodavci te probaju postići dogovor. Ako se sindikati i poslodavci ne uspiju dogovoriti Vlada će to preuzeti na sebe i donijeti zakonska rješenja, kazao je ministar rada i mirovinskog sustava.
ZAGREB - Kad je riječ o mirovinama, a posebice u kontekstu mogućnosti dolaska Međunarodnoga monetarnog fonda (MMF) u Hrvatsku, ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić je rekao kako misli da "MMF nije bauk", a što se tiče samih mirovina, misli "da nam ovu godinu MMF neće trebati ako se svi dogovorimo, skupimo glave i krenemo u reforme koje sljedeće godine moramo napraviti, a trebali smo ih napraviti 2008. godine". Mrsić je podsjetio kako je Vlada već rekla da se stabilizacija države i proračuna neće graditi na mirovinama koje će se isplaćivati na vrijeme te će se usklađivati sa socijalnim partnerima - s udrugama umirovljenika s kojima će mjerodavno ministarstvo sutra potpisati sporazum . "Razgovarat ćemo o načinu usklađivanja mirovina i nećemo graditi stabilizaciju proračuna na mirovinama koje su i onako male", izjavio je Mrsić. U vezi sa zakonskim promjenama rekao je da se one moraju napraviti i na području kolektivnih ugovora jer je, smatra, dosta rigidnosti vezano uz kolektivne ugovore. Napomenuo je kako je Ministarstvo dva tjedna prije no što je Hrvatskoj pao kreditni rejting, počelo konzultacije sa socijalnim partnerima te izvijestio da su ovaj tjedan te konzultacije intenzivne. Kada se, pak, govori o kolektivnim ugovorima u dijelu koji se odnosi na otpuštanje radnika, Mrsić je spomenuo da je tu jedan od mehanizama jedinstveni ugovor o radu s fondom otpremnina. Najavio je da u javnome sektoru slijedi 'provjetravanje', odnosno da treba zaposliti puno mladih visokoobrazovanih ljudi koji će odgovoriti izazovima EU-a, te da javna poduzeća trebaju provesti restrukturiranje tako da posluju ili s pozitivnom nulom ili s dijelom profita.
Istaknuo je kako će restrukturiranje javnih poduzeća dovesti do smanjenja broja zaposlenih. Na pitanje novinara postoje li projekcije o tomu koliko će biti to smanjenje, Mrsić je kazao da će planove restrukturiranja donijeti mjerodavni ministri sa svojim socijalnim partnerima - sindikatima, a ti će planovi biti podržani sa socijalnim mjerama i stimulativnim otpremninama, odnosno bit će zadržan socijalni element.
SISAK - Komisija Hrvatske biskupske konferencije (HBK) „Iustitia et pax“ na jučerašnjoj sjednici u Sisku razmotrila izjavu o završetku Domovinskog rata i odjeke na nju, te je istaknula potrebu da se hrvatska javnost senzibilizira za Hrvate iz BiH, koji su optuženi na međunarodnom sudu u Haagu. Članovi Komisije „Iustitia et pax“, na sjednici pod predsjedanjem biskupa Vlade Košića, pozivali su sve vjernike na molitvu za pravednu presudu. Oslobađajuća presuda Haaškog suda generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču pravno je jako dobro utemeljena, a hrvatskom je narodu, koji se zbog toga s pravom raduje, vratila ponos i dostojanstvo, navodi se u priopćenju. Kako se ističe, Komisija osuđuje odluku hrvatskih vlasti da se ukine Ured za istraživanje komunističkih zločina i pripoji ga se Ministarstvu branitelja. Nadalje, Komisija „Iustitia et pax“ u ovom aktualnom povijesnom trenutku smatra kako je nužna nacionalna demografska strategija, budući da je popis stanovništva iz 2011. godine pokazao vidni pad broja stanovnika u Republici Hrvatskoj. "U tom smislu Komisija drži kako je nemoralno i zlonamjerno, što čak neki organizirano i preko medija, pozivaju mlade da napuste Hrvatsku i potraže budućnost u inozemstvu. Ako ikada, onda upravo danas naša Domovina traži hrabre mlade ljude koji su se spremni založiti za njezin prosperitet", naglašava se u priopćenju. "U teškoj gospodarskoj i socijalnoj situaciji, uz 350 tisuća nezaposlenih, u kojoj se nalazi Republika Hrvatska, Komisija poziva sve strukture društva da se ujedine oko temeljnih pitanja države, bez obzira na stranačke i ine podjele. Komisija priprema izjavu na temu socijalnog i gospodarskog stanja u našoj zemlji, želeći pridonijeti zaustavljanju defetizam u našem društvu", zaključuje se u priopćenju.
ZAGREB - Savjet za zelenu gradnju u Hrvatskoj ovu 2012. godinu završava sa 100 članova i ulazi u novu 2013. sa ciljem - dodati zelenu komponentu u svaki segment djelovanja u Hrvatskoj, u turizam, poljoprivredu, zgradarstvo, obrazovanje. "Zeleno nije samo ekološki osviješteno, zeleno je sinonim koji na neki način miri četiri stvari - očuvanje kulturoloških vrijednosti, ekonomsku isplativost, brigu za okoliš ali i brigu za korisnika i podizanje kvalitete života građana", istaknula je predsjednica Savjeta za zelenu gradnju u Hrvatskoj Vedrana Likan na novogodišnjem domjenku u hotelu Esplanade. Rekla je kako žele pomoći da Hrvatska "bude što zelenija" te da se Savjet za zelenu gradnju želi pozicionirati kao pokretač određenih pozitivnih promjena u segmentu gospodarstva, vezano za "zelenu ekonomiju". Podsjetila je da su 2012. završili 10. simpozijem, gdje su istaknuli ključnu temu, koja im je predodredila iduću, 2013. godinu - a to je prikupljanje sredstava iz fondova Europske unije i nacionalnih fondova. Također je istaknula kako su Savjetu za zelenu gradnju u zadnjih pet mjeseci pristupila tri grada - Koprivnica, Samobor, Jastrebarsko te tri institucije i 23 nova člana iz gospodarskog sektora. Srebrni pokrovitelj Savjeta za zelenu gradnju u Hrvatskoj - Peugeot predstavio je pak hibridno vozilo 508.
ZAGREB - U sklopu projekta Ferdinand Budicki u četvrtak, 20. prosinca, na Britanskom trgu u Zagrebu održat će se prezentacija Muzeja automobila Ferdinand Budicki i druženje zaljubljenika u oldtimere, najavio je predsjednik udruge Old timer kluba "Ferdinand Budicki" Valentino Valjak. "Na Britancu ćemo napraviti sekvencu budućeg prostora muzeja s automobilima, motorima i video zidom i na taj način zaključiti godinu druženjem na otvorenom koje će se nastaviti u proljeće na gradskim trgovima kako bi građanima približili naš projekt", kazao je Valjak. Naveo je kako su za Muzej automobila Ferdinand Budicki dobili od Grada Zagreba prostor bivše tvornice Pluto od 1650 četvornih metara, a sutra će potpisati i ugovor kako bi projekt mogao krenuti dalje, do otvaranja muzeja predviđenog za 1. lipnja 2013. Muzej je zamišljen kao živa priča, u kojoj neće biti samo eksponati, tehnikalije, fotografije i video materijali nego i radionice, restauracijski dio, prostor za panel diskusije i prezentacije povijesnih tema vezanih uz automobilizam te klupski prostor za druženje i glazbu. U Klubu Zagrepčana je osnovan i stručni savjet Muzeja automobila Ferdinand Budicki kojega čine: arhitektica Helena Knifić Schaps (ARH projekt), dekan Fakulteta strojarstva i brodogradnje Ivan Juraga, dekan Fakulteta prometnih znanosti Ivan Dadić, profesor zagrebačkog Arhitektonskog fakulteta Ljubomir Miščević i odvjetnik Silvije Degen koji će pomoći u pokretanju Muzeja automobila Ferdinand Budicki u prostorima bivše tvornice Pluto u Zagrebu.