Internet je glavni, ali ne i jedini razlog 'zabušavanja' na poslu. Tako su svi ispitanici, koji radno vrijeme 'troše' i na ostale aktivnosti osim posla, naveli da dio radnog vremena provedu 'surfajući' internetom, i to uglavnom prateći vijesti (76 posto ispitanih) ili na društvenim mrežama (57 posto), dok njih 29 posto za vrijeme radnog vremena traži novi, bolji posao.
Većina, odnosno 88 posto, navodi da dio radnog vremena 'troši' na druženje s kolegama, a 69 posto priznalo je i obavljanje privatnih telefonskih razgovora. Izvan ureda aktivnosti nevezane uz posao obavlja pak 40 posto ispitanih.
Najviše ispitanika koji priznaju da dio radnog vremena 'zabušava', njih 26 posto, navode da na to potroše između pola sata i sat vremena svog radnog dana, a 15 do 30 minuta na privatne obveze priznaje 25 posto ispitanih. Više od dva sata dnevno u 'zabušavanju' priznaje 20 posto ispitanih.
Najčešća isprika za 'zabušavanje' na poslu, koju navodi 67 ispitanika, je potreba za odmorom. Drugi razlog je dosada (35 posto), a treći potreba da se privatne obveze obave za vrijeme radnog vremena jer to ne stignu u privatno vrijeme (30 posto). Gotovo četvrtina (24 posto) ispitanih pak smatra "da nisu dovoljno plaćeni za posao koji obavljaju, pa se na ovaj način 'osvećuju' poslodavcu", navode s portala MojPosao.
Pritom polovica ispitanih smatra da obavljanje aktivnosti nevezanih uz posao ne utječe na njihovu radnu produktivnosti, a 43 posto ih čak smatra da je 'zabušavanje' i poboljšava.