Eurom se u takvim okolnostima trgovalo po 1,2965 dolara, što znači da je ostao gotovo nepromijenjen u odnosu na zatvaranje prethodnog dana trgovanja. Drži se tako osjetno ispod najviše razine u mjesec dana od 1,3010 dolara, na koju se nakratko popeo u azijskoj trgovini.
Dolar je bio na neznatnom dobitku prema jenu i njime se trgovalo po 82,14 jena. Zadržao se tako ispod najviše razine u sedam i pol mjeseci od 82,84 jena, koliko je dosegnuo u drugoj polovini prošlog tjedna.
Nakon dvanaest sati pregovora ministri financija 17 članica eurozone i Međunarodni monetarni fond (MMF) postigli su dogovor o isplati pomoći Grčkoj i o nizu mjera koje bi trebale omogućiti osjetno smanjenje grčkog javnog duga u sljedećih deset godina.
Analitičari drže da će dogovor o pomoći Grčkoj donijeti tek privremeno olakšanje i očekuju da će euro i dalje biti izložen pritiscima prodaja, i to poglavito prema dolaru, zbog pogoršanih izgleda za gospodarstvo u kontekstu provedbe strogih mjera štednje u nizu zemalja.
"Početna reakcija bila je pozitivna za euro, budući da su tržišta odahnula odmah nakon što je sporazum postignut. Detaljniji uvid u sporazum prigušio je pak dobro raspoloženje", kazao je Niels Christensen, valutni strateg u banci Nordea.
"Problem Grčke možda je zasada riješen, no postoje veći problemi, poput Španjolske, koji će uz sumorne prognoze rasta za eurozonu biti vrlo teško rješivi", dodao je.
U protekla dva tjedna euro je ojačao prema dolaru gotovo dva posto, a podršku je crpio iz očekivanja skorog sporazuma o rješenju grčkih dužničkih problema. Poticaja mu je davao i optimizam tržišnih sudionika koji očekuju skori dogovor američkih zakonodavaca kako bi se spriječilo automatsko smanjenje potrošnje i povećanje poreza krajem ove odnosno početkom iduće godine.