ZAGREB
Zabrinut sam za odnose Zagreba i Beograda nakon oslobađajuće presude Haškog suda, rekao je za austrijski list saborski zastupnik i čelnik hrvatskih Srba Milorad Pupovac komentirajući što presuda znači za budućnost Hrvatske jer pitanje tko je kriv za zločin ostaje bez odgovora. "Hrvatska je javnost oduševljena, Srbi su šokirani, a mi smo negdje u sredini", rekao je Pupovac u intervjuu za Der Standard dostupan na internetu u nedjelju pod naslovom "20 godina vjerovao sam u drukčiju Hrvatsku". "Duboko sam zabrinut za budućnost srpsko-hrvatskih odnosa, za položaj srpske zajednice u Hrvatskoj i demokratizaciju političkih vrijednosti", rekao je čelnik hrvatskih Srba. Na pitanje je li oslobađajuća presuda korak natrag u naporima prema pomirbi, Pupovac je odgovorio kako se sada čini kao da se vraćamo u 90-te godine jer se nakon presude čini besmislenim suočiti s tamnom prošlošću toga razdoblja i s politikom bivšeg hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana. "Presuda je shvaćena kao oslobađanje krivnje i pobjeda one politike od koje se Hrvatska distancirala 2000.", drži Pupovac jer nakon oslobađajuće presude generalima Ante Gotovini, Mladenu Markaču i ranije Ivanu Čermaku "ostaje pitanje: Tko je kriv?". "Zašto bi bio legitiman rat za ponovno uspostavljanje granica koji se velikim zločinima pretvorio u etničko čišćenje", pita se Pupovac i dodaje kako je "oslobađajuća presuda dobra za dvojicu generala, ali ne i za osjećaj pravde". Čelnik hrvatskih Srba nije previše optimističan da će Hrvatska procesuiranjem krivaca rasvijetliti zločine nakon Oluje.
SUBOTICA
Njemačka zastupnica u Europskom parlamentu (EP) i izvjestiteljica Parlamenta za BiH Doris Pack izjavila je kako bi bilo dobro za srbijansku javnost da što prije uvidi da je "Oluja" bila legitimna akcija hrvatske vojske, bez obzira na to što su tijekom nje počinjeni zločini, prenio je u nedjelju novosadski list Dnevnik. Ističući da je Hrvatska vodila opravdan rat za povratak otetih teritorija od Srba koji su bespravno zauzeli trećinu zemlje i od tamo protjerali sve Hrvate, Doris Pack je istakla da to što je general Ante Gotovina oslobođen znači da on ne snosi nikakvu krivnju za ratne zločine.
"Zbog zločina koje je u ratu, nažalost, počinila i hrvatska strana počiniteljima se sudi i donose se presude", rekla je ona i precizirala da je u tom ratu "bilo počinjenih zločina i nad Srbima, ali su počinitelji osuđeni". Doris Pack je kazala kako je oslobađajuća presuda hrvatskim generalima "signal svima da Haaški tribunal radi ispravno i da nije opredijeljen za neku stranu", te dodala kako je "oslobađanje Gotovine pomoglo Hrvatskoj da zatvori jedno nesretno poglavlje svoje povijesti".
ZAGREB
Potpredsjednik vlade i ministar regionalnoga razvoja i fondova EU Branko Grčić boravit će u ponedjeljak i utorak u službenom posjetu Poljskoj, gdje će se susresti s ministricom regionalnog razvoja Elzbietom Bienkowskom. Na bilateralnom sastanku bit će ponajprije riječi o poljskom sustavu upravljanja EU fondovima, pripremi velikih kapitalnih projekata, kao i 'overbookingu' odnosno stvaranju zalihe kvalitetnih i zrelih projekata s ciljem bolje apsorpcije EU sredstava, priopćeno je iz vlade. U ovom se trenutku Hrvatska susreće se s nizom izazova oko uspostave i koordiniranja svih struktura uključenih u pripremu i provedbu projekata financiranih iz europskih fondova. U tom smislu, poljska iskustva u stvaranju učinkovitog administrativnog i operativnog sustava, načinima otklanjanja relevantnih prepreka, kao i brzini i kvaliteti povlačenja sredstava, bit će od velike koristi. Također, Grčić i Bienkowska razgovarat će o smjernicama i strateškim prioritetima za financijsku perspektivu EU 2014.-2020., u čijem stvaranju zajednički sudjeluju sve zemlje Europske unije, pa tako i Hrvatska.
BEOGRAD
Patrijarh srpski Irinej izjavio je u nedjelju da je oslobađajućom presudom hrvatskim generalima Haaški sud skinuo masku i pokazao da je u pitanju politički sud. "Ovom presudom Tribunal je skinuo masku sa svoga lica i konačno pokazao da je u pitanju politički sud, lišen osnovnih pravnih i etičkih normi kome je cilj da krivce proglasi nevinima, a nevine žrtve krivcima”, ustvrdio je patrijarh u Sabornoj crkvi u Beogradu na crkvenom obredu služenom srpskim žrtvama ratova 90-ih godina. Poglavar Srpske pravoslavne crklve (SPC), drži da je Haag oslobađajućom presudom kompromitirao pravo i pravdu, potvrdivši tako da "nije utemeljen na pravnim normama, već na interesima moćnika ovoga svijeta i vremena". Po riječima patrijarha Irineja "po logici Haaškog suda nitko ne odgovara za 200.000 proganih, za spaljene srpske domove i svetinje i tisuće ubijenih". "Očigledno je da Haaški sud prikriva zločine nad Srbima", ocijenio je patrijarh na crkvenom obredu kojem su nazočili visoki srbijanski dužnosnici - premijer i njegov zamjenik Ivica Dačić i Aleksandar Vučić, predsjednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović, ministri, zastupnici, te predstavnici državnih institucija. Nakon crkvenog obreda je od Saborne crkve prema Skupštini Srbije krenula prosvjedna kolona koju je organizirala Koalicija udruga izbjeglica i prognanika pod sloganom "Tražimo pravdu i za srpske žrtve".
BEOGRAD
Beograd je od suda u Den Haagu i službeno zatražio dokaze iz predmeta Gotovina i ostali, priopćeno je u nedjelju iz srbijanskog Tužiteljstva za ratne zločine. Tužiteljstvo je, kako se navodi u priopćenju, zatražilo od Haaškog tribunala materijale i dokaze o počinjenim ratnim zločinima, tjekom i nakon vojno-redarstvene akcije hrvatskih oružanih snaga "Oluje", koji se nalaze u predmetu protiv Ante Gotovine i ostalih.
Osim zahtjeva za dostavljanje dokumentacije u tom predmetu, srbijansko tužiteljstvo izvijestilo je glavnog haaškog tužitelja Sergea Bramertza da je od Tranzicijskog tima Haaškog tribunala zatražilo i materijale koji se odnose na ratne zločine, počinjene tijekom i nakon akcije "Oluje", posebno na onim lokacijama, za koje Tužiteljstvo za ratne zločine vodi predistražni postupak, navodi se u priopćenju. Državno odvjetništvo Republike Hrvatske izvijestilo je u četvrtak da je od haškog tužiteljstva 21. studenoga zatražilo cijelu dokumentaciju iz postupka protiv trojice hrvatskih generala oslobođenih za zločine u oslobodilačkoj akciji Oluja, radi "daljnjeg postupanja" u slučajevima ratnih zločina.
SKOPLJE
Makedonija je u nedjelju pojačala mjere sigurnosti uoči svečanosti koje organizira albanska manjina radi obilježavanja 100. obljetnice neovisnosti susjedne Albanije, nakon izgreda koji su ovih dana ponovo izbili između makedonske većine i albanske zajednice. "Mjere sigurnosti su pojačane kao i prije svakog većeg skupa", rekao je glasnogovornik makedonske policije. U subotu su se skupine mladih Makedonaca ponovo sukobile s pripadnicima albanske manjine koji su palili makedonske zastave u Skoplju i u Tetovu, gdje su Albanci u većini. Albanska zajednica koja čini 25 posto od dva milijuna stanovnika Makedonije, izvjesila je albansku zastavu na pročeljima svojih kuća, što je shvaćeno kao provokacija. Ministrica unutarnjih poslova Gordana Jankuloska pozvala je stanovnike na mir i "suzdržavanje od nasilja". U nedjelju se u Skoplju oko 18.00 sati po srednjoeuropskome vremenu treba održati proslava te obljetnice na kojoj se očekuje albanski premijer Sali Berisha i kosovski Hashim Thaci. Glavna albanska stranka u Makedoniji DUI računa s dolaskom 20.000 ljudi.
BEJRUT
Tisuće raketa zasut će Izrael ako napadne Libanon, zaprijetio je u nedjelju vođa pokreta Hezbollaha, opetujući svoju potporu Iranu, zakletom neprijatelju židovske države, i naoružanim palestinskim skupinama. Hasan Nasrallah obratio se putem golemih videozaslona desecima tisuća libanonskih šijita okupljenih u predgrađu Bejruta u prigodi proslave muslimanskog blagdana Ašure, a njegov je govor izravno penosila Hezbollahova televizija Al-Manar. Ofenzivu izraelske vojske na Pojas Gaze u kojemu je na vlasti islamistički pokret Hamas u kojoj je od 14. do 21. studenog poginulo 166 Palestinaca i šest Izraelaca, nazvao je "velikom pobjedom palestinskog otpora".
U ratu Izraela i Hezbollaha koji je trajao od srpnja do kolovoza 2006., potonji je na sjever Izraela ispalio više od 4.000 raketa.
VATIKAN
Papa Benedikt XVI. slavio je u nedjelju u Bazilici svetoga Petra dugu misu sa šestoricom novih kardinala koje je ustoličio dan ranije, od kojih je zatražio da "uvijek donose svijetu Božju istinu te da ne dopuste da ih zavede svjetovna logika moći". Obraćajući se šestorici prelata iz Sjedinjenih Država, Indije, Libanona, Nigerije, Kolumbije i Filipina, Papa je istaknuo da im je povjerena "golema odgovornost: biti svjedocima Božjeg kraljevstva i istine". Benedikt XVI. je kazao da "Isus nema političkih ambicija. On ne želi svoje kraljevstvo uspostaviti oružjem, nego slabošću koja proizlazi iz ljubavi što daje život", dodao je Papa. U misi je sudjelovao čitav kardinalski zbor i diplomatska izaslanstva, pa tako i ona iz zemalja iz kojih dolaze novi kardinali, a pjevao je zbor Sikstinske kapele. Na misi je bio i libanonski predsjednik Michel Sleimane, a Filipine je predstavljao dopredsjednik Jejomar Binay. Nigerija je poslala senatora Davida Marka.