Trodnevnu konferenciju, na kojoj do sudjeluju predstavnici medija i sveučilišta iz Hrvatske, SAD-a, Srbije, Albanije, Slovenije Crne Gore, Makedonije, organizirali su Hrvatsko novinarsko društvo (HND) i Veleposlanstvo SAD-a.
Ističući važnost slobodnih medija, veleposlanik SAD-a u Hrvatskoj Kenneth Merten rekao je da su slobodni mediji kisik za stanovništvo svake zemlje. "Građanima trebaju slobodni mediji kako bi znali što radi njihova vlada, gospodarstvo, drugi sugrađani, kao i svi stanovnici svijeta", kazao je.
Merten je napomenuo i kako sloboda medija nije samo slogan niti je samo za novinare naglasivši da je pravo na razmjenu informacija univerzalno pravo.
Predsjednik HND-a Zdenko Duka istaknuo je važnost neprofitnih medija u Hrvatskoj te kazao da će se, po njegovim saznanjima, uskoro promijeniti financiranje tih medija kako bi se poboljšao njihov rad. Smatra da danas novinarstvo ne bi smjelo isključivo služiti profitu nego bi trebalo javnosti pružiti raznolike informacije. "U privatnim medijima ne postoje ozbiljne i otvorene rasprave o važnim pitanjima, već prevladavaju marginalni sadržaji namijenjeni zabavi čitatelja", ocijenio je.
Predsjednik HND-a upozorio je i da je konačni cilj nekih izdavača da imaju novine bez novinara. "Ne može svatko biti novinar, a profesionalno novinarsko pisanje mora biti relevantno. Jasno je da je građansko novinarstvo jeftinije od profesionalnog, ali jačanje takvih trendova dovodi do deprofesionalizacije novina i novinara", rekao je Duka.
Pomoćnik direktora Centra "New England" za istraživačko novinarstvo Joe Bergantino rekao je da je 75 posto neprofitnih novinskih izdanja u SAD-u orijentirano na istraživačko novinarstvo u što se godišnje ulaže 135 milijuna dolara i zapošljava 1300 novinara. Naglasio je i da istraživačko novinarstvo još uvijek postoji u najznačajnijim novinama u zemlji, kao što su - "New York Times", "Washington Post", "Los Angeles Time" , "Dallas Morning", ali da ima još dosta tema koje nisu obuhvaćene istraživačkim novinarstvom.