Londonski FTSE pao je 0,5 posto na 5.756 bodova, frankfurtski DAX za 0,3 posto na 7.147 bodova, dok je pariški CAC bio u minusu 0,4 posto i iznosio 3.417 bodova.
Škole u Španjolskoj i Portugalu zatvorene su a zrakoplovi prizemljeni zbog prosvjeda dok su međunarodni zajmodavci i dalje podijeljeni oko toga koliko vremena treba dati Grčkoj da svede dug na održivu razinu.
Ulagače zabrinjava i može li američka vlada izbjeći fiskalnu krizu zbog koje bi gospodarstvo moglo izgubiti poticaje ukupne vrijednosti 600 milijardi dolara a uključuju automatska povećanja poreza i smanjenje potrošnje. Analitičari upozoravaju da bi to moglo gurnuti gospodarstvo u recesiju.
Među najvećim su gubitnicima bile dionice cikličkih sektora, potražnja za čijim proizvodima i uslugama ovisi o snazi svjetskog gospodarstva, bile su među najgorim izvođačima. Dionice rudarskih kompanija pale su u prosjeku za jedan posto, a dionice proizvođača proizvoda za osobnu njegu i kućanstvo za 0,8 posto.
"Čini se da američka fiskalna kriza neće biti tako skoro riješena, a prisutna je i zabrinutost u vezi s Grčkom te ponovno rasplamsan strah od problema u Španjolskoj", rekao je Zeg Choudry iz tvrtke Northland Capital.
Kriza u eurozoni utjecala je na dobit europskih kompanija u trećem tromjesečju pa je njemački E.ON ponovo izgubio na vrijednosti, dan nakon objave upozorenja o slabijoj potražnji za energijom u regiji.
Indeks Tokijske burze Nikkei porastao je 0,04 posto na 8.664 boda.