Londonski FTSE pao je 0,89 posto na 5.724 boda, frankfurtski DAX za 1,64 posto na 7.087 bodova, dok je pariški CAC bio u minusu 0,62 posto i iznosio 3.386 bodova.
Krajem ove i početkom iduće godine Sjedinjenim Državama prijeti automatsko smanjenje potrošnje i povećanje poreza u vrijednosti 600 milijardi dolara, koje bi gospodarstvo moglo ponovo gurnuti u recesiju.
Strah od problema u kratkoročnoj perspektivi posebno pogađa sektore kojima obično ide na ruk poboljšanja globalne gospodarske aktivnosti. Tako su europske banke u prosjeku oslabile 2,7 posto, osiguravatelji 2,5 posto, a rudarske kompanije 1,6 posto.
Među gubitnicima izdvajala se dionica francuske banke Credit Agricole, koja je oslabila 8,9 posto nakon što je izvijestila o neočekvano velikom gubitku povezano s povlačenjem iz Grčke i nizom drugih otpisa.
Lošem raspoloženju među ulagačima pridonijela je i zabrinutost zbog slabljenja njemačkog gospodarstva i približavanje Grčke isplati hitno potrebne nove tranše pomoći.
Grčki parlament glasat će o proračunu za iduću godinu u nedjelju, nakon što je u srijedu usvojio paket mjera štednje vrijedan 13,5 milijardi eura.
"Slijedi drugo glasanje u Grčkoj, ali moguće je i da će se investitori idućih nekoliko tjedana više fokusirati na SAD. Očito ih brine moguća fiskalna kriza i pitanje hoće li njezino rješenje biti prihvatljivo za tržište", kazao je Robert Parkes, strateg HSBC Securitiesa.
Silaznom trendu prkosile su dionice farmaceutskih kompanija koje su u prosjeku porasle 0,2 posto. Cijene dionica Novo Nordiska skočile su pritom sedam posto nakon što je savjetodavno vijeće američke Agencije za hranu i lijekove u četvrtak preporučilo da se odobri njegov inzulin degludec.
Indeks Tokijske burze Nikkei pao je 0,9 posto na 8.757 bodova.