Odlučujući po tužbi troje državljana BiH koji su imali devizne uloge u nekadašnjoj Ljubljanskoj banci odnosno u Invest banci iz Beograda, sud u Strasbourgu je donio odluku koja je identična u oba slučaja pa je i Sloveniji i Srbiji naloženo da osiguraju isplatu starih deviznih pologa državljanima BiH i to pod istim uvjetima koji vrijede za njihove državljane.
"Europski sud za ljudska prava je jednoglasno zaključio da je Srbija povrijedila pravo na imovinu u odnosu na aplikanta koji je imao štednju u filijali Invest banke u BiH, a sud je također utvrdio da je i Slovenija povrijedila pravo na imovinu aplikanata koji su imali štednju u poslovnicama Ljubljanske banke u BiH", kazala je Mijić u izjavi koju je prenio BH radio 1.
Potvrdila je i kako je sudskom presudom Srbiji i Sloveniji naloženo da štedne uloge isplate u razdoblju od šest mjeseci od trenutka pravomoćnosti presude klijentima koji imaju pologe u Invest banci odnosno Ljubljanskoj banci.
"Isplata treba biti provedena pod istim uvjetima kao i srbijanskim odnosno slovenskim državljanima koji su imali štednju u ovim bankama", kazala je Mijić.
Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu presudio je u utorak u predmetu troje državljana BiH (Ališić, Sadžak i Šahdanović protiv BiH, Hrvatske, Srbije, Slovenije i Makedonije), koji su pokrenuli postupak tražeći da Europski sud utvrdi odgovornost tuženih država za neisplatu stare devizne štednje u podružnici Ljubljanske banke Sarajevo i Invest banke Tuzla dugi niz godina.