Pozivajući se na privremenu verziju stručnog izvješća trojke vjerovnika (Europska unija, Međunarodni monetarni fond i Europska središnja banka), Spiegel dodaje da će Atena dobiti još dvije godine za dovršenje reforma koje su joj nametnute, ali će to kašnjenje stajati od 30 do 38 milijarda eura.
Grčka je provela 60 posto zatraženih reforma, po izvješću koje navodi tjednik. O dvadesetak posto vlada još pregovara, a za ostale tek treba izraditi plan.
U izvješću se usto sugerira da vjerovnici Grčke, pa i druge europske zemlje, pristaju na otpis dijela svojih potraživanja, što bi značilo da spašavanje Grčke financiraju porezni obveznici tih zemalja.
ECB ne može pak otpisati Grčkoj svoja potraživanja jer bi to značilo da on financira tu zemlju, što je zabranjeno europskim ugovorima, ali je izrazio spremnost da se odrekne svake zarade na njima.
U izvješću se spominju i druge mjere, primjerice automatsko povećanje poreza ako se reforme ne provedu na vrijeme.
Ova privremena inačica izvješća podnesena je u četvrtak u Bruxellesu čelnicima koji pripremaju idući sjednicu ministara financija eurozone koja će se održati u srijedu putem telekonferencije.
Grčka mora uvjeriti trojku da je ostvarila dovoljan napredak u provedbi reforma kako bi potonja odobrila paket pomoći vrijedan 31,5 milijarda dolara, bez kojega će Grčka otići u stečaj.
Konačno izvješće trojke očekuje se najkasnije 12. studenog, piše Spiegel.