"Stanje je vrlo ozbiljno, ali ne i katastrofalno, još uvijek imamo sve mogućnosti da iz krize iziđemo sami", rekao je Janša, govoreći na skupu obrtnika u općini Ivančna Gorica, nedaleko Ljubljane. Obrtnici su Janši i predsjednici njemačko-slovenske gospodarske komore Gertrud Rantzen predstavili program gospodarske suradnje sa njemačkom općinom Hirschaid.
Janša je rekao da bi država zbog problema koji su se gomilali prethodnih godina u 2014. godini mogla doći u stanje bankrota ako u međuvremenu ne provede potrebne reforme i stabilizaciju financijskog i bankarskog sustava, ali da je sve ovisno od ponovnog gospodarskog rasta, za što se njegova vlada trudi raznim mjerama poticanja gospodarstva.
Među prioritetima svoje vlade naveo je i sanaciju bankarskog sustava, te učinkovitije upravljanje državnom imovinom dio koje će idućih godina biti prodan stranim ulagačima.
Slovenski BDP još uvijek pada i ulažemo krajnje napore da to zaustavimo, rekao je slovenski premijer. Pozvao je opoziciju da pokaže odgovornost prilikom skorog glasovanja o unošenju zlatnog fiskalnog pravila u ustav, te da bude konstruktivna i prema drugim mjerama za reforme i fiskalnu stabilnost, kako bi se proračunski deficit u idućoj godini spustio na ispod 3 posto BDP-a.
Janša je također upozorio da su špekulacije o tome kako će Slovenija morati zatražiti pomoć europskog stabilizacijskog fonda u sadašnjem trenutku neopravdane, da bi ta pomoć imala i svoju cijenu, a uz to bi takav program smanjio interes potencijalnih investitora i smanjiop vrijednost državne imovine.
Izlazak iz "opasnih voda" vlastitim snagama po Janšinoj je ocjeni realan cilj, a kritična godina za Sloveniju bit će 2014. kad dospijeva an naplatu najviše stranih kredita.