Euro se nakratko spustio na najnižu razinu u danu od 1,29205 dolara, da bi se potom stabilizirao na 1,2971 dolara, što znači da je na gubitku 0,09 posto u odnosu na zatvaranje dan ranije.
Novu najnižu razinu u tjedan dana jedinstvena europska valuta nakratko je zabilježila i prema jenu, i njome se trgovalo po 102,99 jena.
Dolar je prema jenu oslabio 0,1 posto u odnosu na prethodno zatvaranje i njime se trgovalo po 79,79 jena.
Indeks PMI, koji izrađuje londonska istraživačka tvrtka Markit, pokazao je znatno veći od očekivanog pad aktivnosti u sektoru proizvodnje i usluga u 17-članoj eurozoni, što upućuje na izrazitiji pad gospodarske aktivnosti.
Dodatne pritiske zajedničkoj europskoj valuti stvorilo je najnovije izvješće njemačkog instituta za ekonomska istraživanja Ifo koje je pokazalo pogoršanje poslovne klime u Njemačkoj u listopadu. Klima se tako pogoršava već šesti mjesec zaredom, uz pad odgovarajućeg indeksa na najnižu razinu u posljednje više od dvije i pol godine.
Euro se ipak i dalje držao unutar uobičajenog raspona od sredine rujna, od 1,28 do 1,3170 dolara.
"Svjedočili smo o podacima o indeksu PMI u eurozoni i Ifo indeksu poslovne klime u Njemačkoj koji su lošiji od očekivanja i razlog su slabljenja eura danas u dva navrata", sažima trendove na tržištu Antje Praefcke, valutna analitičarka u banci Commerzbank.
Pozornost je sada usmjerena na današnji govor predsjednika Europske središnje banke Marija Draghija u njemačkom Bundestagu.
Draghi će se vjerojatno suočiti s oštrim pitanjima o ECB-ovom planu kupovine obveznica zaduženih zemalja eurozone, kojima bi se trebali sniziti troškovi njihova zaduživanja.
"Ulagači će pratiti i Draghija u Berlinu poslijepodne, što bi ga moglo ponukati da pokuša podići euro", nagađa Praefcke.