U pismu nadležnom parlamentarnom odboru revizori su spočitnuli Bundesbanci da nije uspostavila režim redovitih terenskih provjera znatnih zlatnih rezervi koje je pohranila kod inozemnih središnjih banaka.
Presliku povjerljivog pisma dobila je na uvid francuska novinska agencija AFP a revizori u njemu kritiziraju njemačku središnju banku da se oslanja isključivo na dokumentaciju, ističući kako nijedan inspektor nikad nije poslan da na licu mjesta evidentira, analizira i procijeni rezerve njemačkih zlatnih poluga koje se nalaze izvan matične Njemačke.
Na dan 31. prosinca 2011. godine Njemačka je imala 3.396 tona zlata, čija je vrijednost procijenjena na oko 132,9 milijardi eura. Većina tih rezervi pohranjena je u trezorima Bundesbanke, a ostatak se čuva kod američke središnje banke Fed, britanske središnje banke Bank of England i francuske Banque de France.
"S obzirom na visoku vrijednost zlatnih rezervi pohranjenih kod inozemnih središnjih banaka i na činjenicu da tamo nikada nije provedena inventura, savezni ured za reviziju smatra ključnim da se provedu redovne fizičke provjere i procjene u inozemnim središnjim bankama", stoji u tome pismu.
Bundesbanka je oštro podsjetila da nije praksa među središnjim bankama da provode inventure kako bi utvrdile jesu li njihove zlatne rezerve, pohranjene kod drugih središnjih banaka, na broju.
"Ne postoji nikakva sumnja u integritet, ugled i sigurnost" trezora inozemnih središnjih banaka koje svake godine izvješćuju Bundesbanku ovjerenim potvrdama o pohranjenim zalihama, do zadnje unce, poručila je njemačka središnja banka.
Bundesbank tradicionalno pohranjuje dio svojih zlatnih rezervi u središnjim bankama drugih zemalja, između ostalog zato što to olakšava zamjenu zlata za rezervnu valutu u slučaju potrebe, tumače u banci.