ZAGREB
Josip Leko (SDP) danas je jednoglasno izabran za predsjednika Hrvatskog sabora, visoku dužnost na kojoj je naslijedio nedavno preminulog stranačkog kolegu Borisa Šprema. Dosadašnjeg potpredsjednika Sabora i obnašatelja dužnosti predsjednika Hrvatskoga sabora Josipa Leku za novog je predsjednika parlamenta izabralo svih 123 zastupnika koliko ih se okupilo u sabornici i koji su pljeskom popratili Lekin izbor. Za potpredsjednicu Sabora, također jednoglasno i na prijedlog klubova vladajuće koalicije, SDSS-a i Kluba nacionalnih manjina, izabrana je SDP-ova zastupnica Dragica Zgrebec. Izboru predsjednika i potpredsjednice Hrvatskoga sabora nazočio je i predsjednik Vlade Zoran Milanović s potpredsjednicima Vlade i ministrima.
ZAGREB
Uvjeren sam će nas se buduće generacije sjećati po tome da smo obavili dobar posao, poručio je danas zastupnicima novi predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko, zahvaljujući im na izboru te ih pozivajući na suradnju. "Uvjeren sam da nas buduće generacije neće osuđivati, nego će nam biti zahvalne i sjećati se nas da smo obavili dobar posao", naglasio je Leko u obraćanju zastupnicima nakon izbora za predsjednika Sabora. Naglasio je kako je relativno dugo u hrvatskom parlamentu i da ima iskustvo, ali da preuzimanjem dužnosti predsjednika osjeća odgovornost, prema zastupnicima i hrvatskim građanima. Svojom i najvažnijom dužnošću saborskih zastupnika smatra očuvanje demokratskih vrijednosti tolerancije i uvažavanja različitih političkih opcija. "U skladu s tim, svoju ulogu vidim kao zapovjednik broda na linijskoj plovidbi, s time da moram paziti da svi putnici, svi članovi posade, ostvare svoje interese kako bi brod na kraju mandata došao do svog cilja, a to je bolji život građana Hrvatske", poručio je Leko. Istaknuo je da u Hrvatskoj, na sreću, ne odlučuje pojedinac, već je na djelu parlamentarna demokracija sa Saborom kao središnjim predstavničkim tijelom, uz trodiobu vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudbenu, "da ne govorim o četvrtoj, financijskoj vlasti, a to su banke".
ZAGREB
Predsjedniku Hrvatske seljačke stranke (HSS) Branku Hrgu počinje teći zastupnički mandat u petak, 12. listopada, kada Hrvatski sabor potvrdi jutrošnju odluku Mandatno-imunitetnog povjerenstva (MIP) o prestanku mandata bivšem čelniku HSS-a Josipu Friščiću, koji je dao ostavku na zastupničku dužnost i kojega će Hrg zamijeniti u zastupničkim klupama. Friščić je 27. rujna podnio ostavku na zastupničku dužnost u Hrvatskom saboru, samo dan nakon što mu je počeo teći zastupnički mandat, kojega je odmah nakon što je izabran u Sabor stavio u mirovanje. Nakon što je Friščić podnio ostavku, HSS je u zahtjevu Saboru utvrdio Hrga kao zastupnika koji će zamijeniti Friščića, jer je na prošlogodišnjim parlamentarnim izborima u Sabor također izabran u II. izbornoj jedinici. MIP je jutros udovoljio i zahtjevu predsjednika SDSS-a Vojislava Stanimirovića za stavljanje zastupničkog mandata u mirovanje, koje na snagu stupa s današnjim danom. Sukladno odluci SDSS-a, Stanimirovića će u zastupničkim klupama zamijeniti Dragan Crnogorac. S danom 1. listopada mandat je počeo mirovati i SDSS-ovom zastupniku Jovi Vukoviću, kojega će u Saboru zamijeniti, odnosno u zastupničke se klupe vratiti Mile Horvat.
ZAGREB
Bivši predsjednik Uprave CROSCO-a Bojan Milković posvjedočio je danas na sudu da je za kompaniju kojoj je bio na čelu u dva navrata tražio pomoć od bivšeg HDZ-ov rizničar i šef carine Mladen Barišića koji je slovio kao moćan čovjek. Na suđenju HDZ-u, bivšem premijeru i čelniku te stranke Ivi Sanaderu i ostalima u slučaju "Fimi media" Milković je rekao da je optuženog Barišića upoznao preko kolege iz tvrtke Mladena Bradača koji je bio dobro pozicioniran u HDZ-u jer je njegova supruga radila zajedno sa suprugom bivšeg premijera. Kompanija CROSCO je 2005. stajala loše i gomilali su joj se dugovi pa je uprava odlučila nešto poduzeti, a ključ u tome, po svjedokovim riječima, bio je Bradač koji je dogovorio sastanak s članom Uprave INA-e Josipom Petrovićem, nakon čega je Milković postao predsjednik Uprave CROSCO-a. Svjedok je ispričao kako je Bradač 2005. predložio da se nađu s ljudima iz marketinške agencije Fimi medie kako bi im ta tvrtka pomogla u promjeni imidža menadžmenta. Bradač ga je upoznao s Barišićem u restoranu Baltazar, gdje je bio pozvan od vlasnice Fimi medie Nevenke Jurak. Barišić mu se zahvalio te poručio da mu se javi ako mu što bude trebalo. Svjedok je to naknadno i učinio, zatraživši pomoć u naplati potraživanja od splitske tvrtke Konstruktor te otvaranju skladišta koje ne podliježe plaćanju carine.
ZAGREB
Katolički tjednik "Glas Koncila" u komentaru novoga broja piše da su u Hrvatskoj samom otvaranju Godine vjere "prethodila dva šoka, vrlo indikativna, i po svome značenju iznimno dalekosežna". U uredničkom komentaru "Šokovi pred Godinu vjere" Ivan Miklenić navodi da su prvi šok doživjeli mnogi katolički vjernici u prvim danima mjeseca listopada, kad su umjesto privlačne, poučne i poticajne petominutne emisije "Hvaljen Isus i Marija" na Radiju Sljeme, jednoj od lokalnih stanica Hrvatskoga radija, mogli čuti tek svirku ili pjesmu. Po njegovim riječima, izbacivanjem iz svakodnevnoga programa emisije "Hvaljen Isus i Marija" pogođeno je barem oko milijun i pol katolika te se nameće pitanje kojim to legitimitetom itko na Radiju Sljeme ili na Hrvatskome radiju smije diskriminirati katolike, apsolutno većinsku skupinu u hrvatskom društvu. Drugi šok, kako navodi, doživjeli su pripadnici onoga dijela hrvatskog društva koji se deklarira kao ateistički ili agnostički, a priredio im ga je preminuli predsjednik Hrvatskoga sabora Boris Šprem koji se nakon deklariranja ateistom vratio katoličkoj vjeri te je pomiren s Bogom u sakramentu ispovijedi ispraćen na posljednji počinak katoličkim obredom ukopa. "No, koliki je to šok očitovalo se i u odredbi da novinari ne smiju čak ni ući na misu zadušnicu na kojoj su bili predstavnici vlasti", navodi se u komentaru.