Euro je tako bio na dobitku daljnjih 0,5 posto, te se njime trgovalo po 1,2937 dolara. Time je dosegnuo najvišu razinu od sredine svibnja, a na dobitku je više od sedam posto u odnosu na najnižu dvogodišnju razinu od 1,2042 dolara, na koju se spustio u srpnju.
Jedinstvena europska valuta ujedno je dosegnula najvišu razinu u više od dva mjeseca prema jenu, od 100,64 jena.
Jen se u okolnostima ojačalih pritisaka na prodaje američke valute zadržao blizu najviše razine prema dolaru u zadnja tri i pol mjeseca. Dolarom se tako trgovalo po 77,79 jena.
Daljnji uzlet eura očekuje se ako američka središnja banka (Fed) odluči dodatno olabaviti monetarnu politiku u četvrtak nakon dvodnevnog bančina zasjedanja. Mogao bi lako testirati granicu od 1,3 dolara, smatraju analitičari.
"Otklonjena je neizvjesnost u pogledu odluke njemačkog ustavnog suda pa je utrt put daljnjem uzletu tečaja eura prema dolaru. Potvrda daljnjeg ublažavanja monetarne politike u SAD-u zasigurno bi dala podršku euru, no ne bih očekivao veći uzlet", kazao je Guillermo Felices, valutni strateg u banci Barclays.
Njemački ustavni sud dao je 'zeleno svjetlo' Europskom stabilizacijskom mehanizmu (ESM), uz uvjet da prekoračivanje njemačkog udjela u tome fondu iznad 190 milijardi eura prethodno odobri Bundestag, donji dom njemačkog parlamenta.
Iako vjetar u leđa euru i drugim valutama s višim prinosima daju planovi Europske središnje banke (ECB) za smanjenje visokih troškova prezaduženih članica eurozone, analitičari i trgovci ostaju na oprezu, uz ocjenu da bi duboki dužnički problemi u eurozoni mogli ograničiti uzlet eura.
"Ostaju brojna neodgovorena pitanja u vezi eurozone. Španjolska još nije ni zatražila odobrenje europskih vlasti a mogao bi to biti napet postupak praćen većim kašnjenjima no što tržišta očekuju", upozoravaju.