Na pitanje vjeruju li vladi da će novi zakon o mirovinskom osiguranju i novi zakon o radu koje bi parlament trebao prihvatiti do kraja ove godine biti uspješno primijenjen i izvući državu iz sadašnje financijske krize, 65 posto sudionika ankete odgovorilo je negativno, a 29 potvrdno. Reformu tržišta rada koja bi, po prijedlogu vlade, donijela jedinstvene obrasce za radne ugovore te poslodavcima omogućila lakše zapošljavanje i lakše otpuštanje djelatnika, podržava 38 posto ispitanika, a 53 posto je protiv. Čak 71 posto ispitanika uvjereno je da će nova mirovinska reforma koju želi provesti vlada sadašnjeg premijera Janeza Janše biti oštrija od one koju je predlagala prijašnja vlada, a odbačena je na referendumu prije 15 mjeseci. Reformi slovenskog tržišta rada skloniji su stariji, dok su mlađi izrazito protiv, pokazala je anketa "Dela".
Do 65. godine života, što bi bio novi uvjet za odlazak u redovnu mirovinu, bilo bi spremno raditi 44 posto ispitanika, a 52 posto ne, no s prijedlogom iz mirovinske reforme da se i muškarci i žene mogu umiroviti nakon 40 godina radnog staža slaže se 72, a protivi mu se 24 posto ispitanika.
Slovenska vlada prošlog je tjedna predstavila zakonske prijedloge o reformama mirovinskog sustava i tržišta rada kao jedan od nekoliko elemenata za izlazak iz krize i ponovno stjecanje povjerenja međunarodnih financijskih tržišta koja Sloveniji trenutačno ne omogućuju dobivanje potrebnih kredita pod održivim i prihvatljivim kamatama. Ostali elementi za financijsku stabilizaciju i gospodarski oporavak su sanacija bankarskog sustava i proračunska štednja na svim razinama.