Euro je prema dolaru ojačao 0,2 posto, na 1,2550 dolara. Nakratko je dosegnuo i 1,25726 dolara, što je njegova najviša razina prema američkoj novčanici od 4. srpnja.
Dolar je pak ojačao prema jenu, na 78,62 jena, nakon što je dan ranije zabilježio najveći dnevni pad prema japanskoj valuti u gotovo dva mjeseca, spustivši se na 78,273 jena.
Euru je u četvrtak potporu pružilo najnovije izvješće londonskog ekonomskog instituta Markit, koje je pokazalo nešto bolje indekse menadžera nabave za Njemačku i Francusku nego što se očekivalo.
"Francuski indeksi bili su nešto bolji dok su njemački u najboljem slučaju bili mješoviti", konstatirao je George Saravelos iz Deutsche Banka.
Tako je dugotrajni pad aktivnosti u francuskom privatnom sektoru usporio u kolovozu, kao i onaj u njemačkom industrijskom sektoru.
Podaci za eurozonu u cjelini i dalje ukazuju na recesiju.
Analitičari pritom napominju da ima prostora za dodatno jačanje eura u kratkoročnoj perspektivi s obzirom na očekivanja da će Europska središnja banka (ECB) idućeg mjeseca intervenirati kako bi snizila troškove zaduživanja Španjolske i Italije.
Niz ovotjednih sastanaka visoko rangiranih dužnosnika eurozone mogao bi banci pomoći formulirati rješenje za dužničku krizu.
U međuvremenu je zapisnik s prošlog sastanka odbora američke središnje banke za monetarnu politiku pokazao da bi Fed "prilično skoro" mogao pokrenuti novi ciklus kvantitativnog ublažavanja monetarne politike.
"Mnogi su pričali o još jednom ciklusu Fedovog kvantitativnog ublažavanja monetarne politike ali tek su rijetki vjerovali da će do toga i doći", dodaje ona.
Neki ulagači predviđaju da će Fed ublažiti monetarnu politiku novim ciklusom kupovina obveznica a neki upozoravaju da bi umjesto toga banka mogla produljiti razdoblje u kojem će kamatne stope držati na iznimno niskoj razini.
Fed je najavio da će ih zadržati na niskoj razini do kraja 2014.