Euro je tako ojačao prema dolaru 0,8 posto, na 1,2435 dolara. Dosegnuo je i najvišu razinu prema jenu od početka srpnja i njime se trgovalo po 98,84 jena.
Dolar je također bio na blagom dobitku prema japanskoj valuti, ojačavši 0,1 posto, na 79,51 jen, što je njegova najviša razina od 12. srpnja.
Nagađanja o intervenciji ECB-a na tržištima obveznica ponovo su se rasplamsala nakon što je njemački tjednik Der Spiegel prošlog vikenda izvijestio da će središnja monetarna institucija eurozone u sklopu programa kupovine obveznica ciljati na točno određenu razinu kamata.
ECB je u ponedjeljak nastojao prigušiti takva nagađanja ali trgovci su ukazali na izvješće britanskog dnevnika The Daily Telegraph u kojem su potvrđena medijska izvješća da banka proučava planove o de facto uvođenju gornje granice za prinose na španjolske i talijanske obveznice.
Iako ta izvješća neće ubrzati intervenciju, koja i dalje u velikoj mjeri ovisi o poziciji njemačkih političkih čelnika na predstojećim ključnim sastancima zakazanim u rujnu, ulagači ih smatraju dokazom da se ECB bliži poduzimanju konkretnih poteza.
"ECB mora intervenirati na tržištu obveznica jer prijetnje, objavljene povjerljive informacije i obećanja imaju ograničen rok trajanja. Ako banka ne intervenira, prinosi na španjolske i talijanske obveznice ponovo će porasti jer su dvije zemlje izgubile povjerenje tržišta kredita", tumači Joseph Trevisani iz Worldwide Marketsa.
Idući redovni sastanka ECB-ova vijeća za monetarnu politiku zakazan je 6. rujna a ministri financija Europske unije sastaju se 14. i 15. rujna i to će 10-dnevno razdoblje po mišljenju analitičara biti ključno za rješavanje krize i za ostanak Grčke u eurozoni.
Jačanje eura prema dolaru poguralo je i ostale valute s višim prinosima, pa je britanska funta dosegnula najvišu razinu prema dolaru u tri mjeseca dok je kanadski dolar zabilježio najvišu razinu prema američkom imenjaku u tri i pol mjeseca.