Tajništvo "odlučuje da optuženi treba obeštetiti sud iznosom od 3.293.347,49 eura i nalaže optuženome da to učini promptno, a u svakom slučaju unutar 90 dana od dana kada je obaviješten o ovoj odluci", navodi se u odluci donesenoj 22. kolovoza.
Tajništvo napominje da se u roku od 15 dana Praljak može žaliti sudu na ovu odluku, te dodaje da se u interesu pravde odluka stavlja u mirovanje do isteka roka za žalbu.
U odluci se podsjeća da je nakon što je Praljku prvotno odbijen zahtjev za financiranjem obrane to ipak odobreno u veljači 2006. godine otkada ICTY i pokriva troškove njegove obrane.
Tajništvo navodi da je njihova istraga ukupne Praljkove imovine pokazala da je on tijekom razdoblja u kojem mu je sud plaćao obranu na raspolaganju imao imovinu na području Hrvatske, BiH i Njemačke vrijednu gotovo 6,5 milijuna eura, te stoga nije udovoljavao kriterijima za plaćanje troškova obrane iz proračuna ICTY-a.
General Praljak, koji se u travnju 2004. zajedno s još petoricom bivših političkih i vojnih čelnika Herceg-Bosne optuženima u istom predmetu dobrovoljno predao, čeka prvostupanjsku presudu koja bi trebala biti izrečena krajem godine.
Haaško tužiteljstvo bivše čelnike samoproglašene HR Herceg-Bosne - premijera Jadranka Prlića, ministra obrane Brunu Stojića i zapovjednike Glavnog stožera HVO-a generala Milivoja Petkovića i Slobodana Praljka, zapovjednika vojne policije HVO-a Valentina Ćorića te načelnika Ureda za razmjenu zarobljenika Berislava Pušića, optužuje da su počinili zločine u okviru udruženoga zločinačkog pothvata, predvođenog bivšim hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom, čiji je cilj bilo etničko čišćenje područja Herceg-Bosne koje su htjeli pripojiti Hrvatskoj radi stvaranja "velike Hrvatske".
Završne riječi održane su prije godinu i pol i tada su tužitelji zatražili da ih se proglasi krivima te su za Prlića, Stojića, Praljka i Petkovića zatražili 40 godina zatvora, za Ćorića 35 a za Pušića 25 godina zatvora, dok su obrane zatražile njihovo oslobađanje.
Predmet protiv šestorke jedan je od najkompleksnijih pred Haaškim sudom i samo je dokaznih predmeta oko deset tisuća.
Suđenje je počelo u travnju 2006. godine i pretvorilo se u jedno od najduljih suđenja pred Haaškim sudom a u ožujku prošle godine održane su završne riječi.