MEKA - Čelnici muslimanskih država počeli su u noći na srijedu izvanredni sastanak na vrhu na kojem bi trebali izbaciti Siriju iz svojeg foruma, Organizacije islamske konferencije (OIC). Summitom predsjeda saudijski kralj Abdulah, koji ga je sazvao u nadi da će mobilizirati muslimansku potporu ustanicima u Siriji. Summit se odvija u kraljevskoj palači Al Safa u Meki, najsvetijem mjestu islama, tijekom tzv. "noći sudbine", najsvetije noći mjeseca posta ramazana, tijekom koje je muslimanska sveta knjiga Kuran objavljena proroku Muhamedu. OIC okuplja 57 država članica.
WASHINGTON - Američka državna tajnica Hillary Clinton razgovarala je telefonom s nekoliko ministara vanjskih poslova zapadnih država o koordinaciji njihova djelovanja kako bi se ubrzao odlazak sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, rekla je u utorak glasnogovornica State Departmenta. Nakon vikenda provedenog u Turskoj, Clinton je u ponedjeljak održala telefonsku konferenciju koja je trajala više od sat vremena s ministrima vanjskih poslova Francuske, Velike Britanije, Njemačke i Turske, objavio je State Department. Razgovarali su o "potpori koju treba pružiti oporbi" u Siriji "kako bi se ubrzao pad Asadova režima", kao i o izbjegličkoj krizi te tranziciji nakon Asada, rekla je glasnogovornica Victoria Nuland. U 17-mjesečnom nasilju u Siriji poginulo je gotovo 23.000 ljudi, po Sirijskom opservatoriju za ljudska prava.
QUITO - Ekvador je opovrgnuo izvješće koje je u utorak objavio britanski dnevnik Guardian o tome da je ta država utemeljitelju WikiLeaksa Julianu Assanegu odobrila azil, a ekvadorski ministar vanjskih poslova Ricardo Patino rekao je da tu odluku mogu donijeti samo on i predsjednik Rafael Correa. Assange se osam tjedana skriva u ekvadorskom veleposlanstvu u Londonu kako bi izbjegao izručenje Švedskoj koja ga traži zbog optužbi za silovanje. Bivši haker koji je razbijesnio Washington 2010. kada je njegova web stranica WikiLeaks objavila tisuće tajnih američkih diplomatskih bilježaka, boji se da bi mogao biti izručen SAD-u gdje bi, kako tvrdi, mogao biti ugrožen njegov život. Ekvadorski predsjednik rekao je da bi odluka o Assangeovu zahtjevu mogla biti donesena do kraja ovog tjedna te da će se u srijedu sastati s ministrom vanjskih poslova i s njim razgovarati o ovom slučaju. No, britanski list Guardian objavio je na svojim internetskim stranicama da je azil Assangeu odobren, pozivajući se na anonimnog dužnosnika ekvadorske vlade. To je izvješće izazvalo brzu Correinu reakciju. "Glasine o davanju azila Assangeu lažne su, a odluka o tom pitanju još nije donesena. Čekam izvješće ministarstva vanjskih poslova", poručio je ekvadorski predsjednik preko Twittera. Guardianovo izvješće kritizirao je i ministar vanjskih poslova Patino prigodom boravka u gradu Ambatu. "Anonimni izvori su beskorisni. Samo predsjednik i ja možemo donijeti odluku... a nje još nema", rekao je Patino za Reuters.
LJUBLJANA - Udruga slovenskih partizana-veterana pozvala je u utorak na bojkot državne proslave 23. kolovoza kao europskog spomen-dana u počast žrtava svih totalitarizama, ocijenivši da to u slovenskim uvjetima znači "povijesnu reviziju" i "prikrivanje kolaboracije" slovenskih domobrana s okupatorom u vrijeme II. svjetskog rata. "Borci NOB-a zato neće sudjelovati u obilježavanju novouvedenog praznika, on ne doprinosi smirivanju političkih prilika", naveo je u izjavi za javnost predsjednik udruge slovenskih partizana-veterana Janez Stanovnik. Slovenska vlada proglasila je prošlog tjedna 23. kolovoz spomen-danom na žrtve svih totalitarizama, uključujući i žrtve komunizma, pozvavši se na rezoluciju koju je 2009. usvojio Europski parlament. Stanovnik je izjavio da je obilježavanje tog spomen-dana u Sloveniji uvedeno kao dio "desničarske ofenzive" u kojoj se pobijeđeni domobrani pokušavaju izjednačiti s pobjednicima u II. svjetskom ratu, te da su partizani spasili Slovence od okupacije i uništenja. "Radi se o pokušaju rehabilitacije kolaboracionizma, te diskvalifikacije ili čak kriminalizacije NOB-a i socijalističkog uređenja. U Jugoslaviji i Sloveniji se o komunističkom totalitarizmu može govoriti samo u prvih 10 godina nakon završetka rata", rekao je Stanovnik, dodavši da je nakon toga zavladalo vrijeme obnove, samoupravljanja i relativno visoke socijalne sigurnosti. Slovenski borci-antifašisti u izjavi su ocijenili da novi spomen-dan zato u slovenskim uvjetima danas unosi ideološku pristranost, protukomunizam i nacionalne podjele.
WASHINGTON - Iranska elitna postrojba Čuvari revolucije formira u Siriji šijitsku miliciju koja će se boriti protiv sirijskih ustanika, rekao je u utorak američki ministar obrane Leon Panetta. Iran "pokušava osnovati, pokušava formirati u Siriji miliciju koja će se boriti za režim. Vidimo sve veću nazočnost Irana i to nas jako zabrinjava", rekao je Panetta na konferenciji za novinare. "Iskreno, to će samo produljiti patnju Sirijaca", rekao je, ocijenivši da bi "Iranu bilo bolje da ponovno razmisli o svojem uplitanju." Miliciju čine "Sirijci šijiti, neki alaviti", kao predsjednik Asad, rekao je američki general Martin Dempsey, načelnik združenog stožera američke vojske. Formirana je po uzoru na Mahdijevu vojsku u Iraku, snažnu šijitsku miliciju koju je vodio Moktada Sadr, koji je pružao žestok otpor američkim snagama u Iraku. Sirijska vojska oslabljena je dugotrajnim sukobima i dezeterstvima pa se u igru uključio Iran ne bi li tom milicijom smanjio pritisak na sirijske vojnike, objasnio je.
SANA, Jemen - Trojica vojnika i dvoje civila poginulo je, a 17 ljudi ozlijeđeno je u utorak u napadu vojnika odanih bivšem predsjedniku Aliju Abdulahu Salehu na sjedište ministarstva obrane u Sani, doznaje se iz vojnih izvora. "Trojica vojnika i dvoje civila poginulo je u napadu", rekao je izvor, dodajući da je ozlijeđeno još 17 ljudi, 15 vojnika i dvoje civila. Nekoliko stotina vojnika Republikanske garde, kojom zapovijeda sin bivšeg predsjednika, general Ahmed Ali Abdulah Saleh, napalo je jutros automatskim oružjem i protutenkovskim granatama sjedište ministarstva u središtu Sane, po očevicima. No, vladine snage odbile su napad, uhitivši 18 vojnika Republikanske garde, dok vojna policija progoni ostale koji su se sakrili u zgradama u blizini ministarstva, rekao je izvor iz snaga sigurnosti. "General Ahmed zapovijedio je tijekom večeri vojnicima Republikanske garde da se povuku iz sektora ministarstva obrane", rekao je jedan vojni izvor iz te elitne postrojbe. Tijekom večeri područje sukoba se smirilo, no u gradu je i dalje napeto. Na glavnim ulicama koje vode prema ministarstvu postavljene su vojne i policijske barikade.
WASHINGTON - Šumski požar u središnjem dijelu američke savezne države Washington progutao je, nošen snažnim vjetrom, 26.500 hektara i uništio najmanje 60 kuća, kazali su u utorak mjesni dužnosnici, a prenosi CNN. Požar koji hara u blizini Clea Eluma, zbog kojeg je evakuirano 400 kuća, jedan je od nekoliko koji su ovaj tjedan izbili u zapadnim državama. Colorado je cijenu platio početkom ljeta, velikim višetjednim požarom u kanjonu Waldo, koji je tek kiša lokalizirala. Novi požari sada haraju Kalifornijom, Oregonom, Nevadom, Washingtonom i Idahom. Više od 750 vatrogasaca i drugog osoblja nastoji obuzdati veliki Holloway požar u Oregonu i Nevadi, najveći požar u zapadnim državama koji je zahvatio 170.000 hektara. U utorak ih je gorjelo ukupno 62, od čega 16 velikih požara, objavila je američka Šumska služba. Uništeno je na desetke kuća, a stotine su ugrožene. U Idahu je poginuo jedan 20-godišnji vatrogasac na koga se srušilo stablo, a dvojica su ozlijeđena u Oregonu i Kaliforniji.