Po Komšićevim riječima, rušenje tadašnje vojvođanske autonomije počelo je također u srpnju, paljenjem Ustava iz 1974. godine, a završilo se "jogurt revolucijom".
Ustavni sud Srbije (USS) je 11. srpnja objavio da je 20 članaka Zakona o utvrđivanju nadležnosti Autonomne pokrajine Vojvodine, koji definiraju njezinu autonomiju, neustavno.
Komšić je novosadskom "Dnevniku" izjavio da je u mišljenju USS prevagnula ideja "zapovjedno-administrativne države nad modernom idejom države javnog servisa".
Prema njegovim riječima, ako je od 2000. godine učinjen neki korak naprijed u odnosu na Miloševićevo razdoblje, sada su načinjena dva koraka natrag u interpretaciji države, što bi bilo destruktivno i za Vojvodinu i za Srbiju.
On je rekao da je tumačenje Ustavnog suda paradoksalno jer ono proglašava neustavnom sastav Vojvodine koju čine povijesne regije Srijem, Banat i Bačka.
Uz opasku da takvu notornu činjenicu ni političko nasilje ne može dovesti u pitanje, Komšić je istaknuo da je to "najogoljeniji primjer sunovrata logike u interpretaciji države, koja suspendira povijest, kulturu i sam život".
Komšić je ukazao na to da predstavnici vojvođanske vlasti ipak imaju priliku dokazati "jesu li dorasli aktualnom povijesnom trenutku", ponuditi strategiju obrane osnova autonomije u postojećem ustavnopravnom okviru te inicirati ustavne promjene u Srbiji.
Jogurt revolucija iz 1988. bila je početak rušenja federalnog ustrojstva bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i početak centralizacije Socijalističke Republike Srbije.
Politolog Jovan Komšić član je Vojvođanske akademije znanosti i umjetnosti i profesor Ekonomskog fakulteta u Subotici.