Kandidati mađarske pripadnosti, koji su srednje škole završili na materinjem jeziku, imali su loše rezultate na prijemnom ispitu jer je od njih traženo da polažu test iz povijesti, srpskog jezika i književnosti preveden na mađarski jezik. Dosadašnja desetogodišnja praksa je bila da oni polažu prijemni ispit iz mađarske povijesti i književnosti.
"Sa zaprepaštenjem smo primili vijest da su mađarski učenici, za razliku od dobro uhodane prakse na Pravnom fakultetu u Novom Sadu, mogli polagati prijemni ispit na mađarskom jeziku, ali iz srpskog jezika i književnosti", navela je mađarska vlada u priopćenju.
Dodaje se da Pravni fakultet o tome nije izvijestio kandidate pa su mađarski učenici, ne svojom krivnjom, na prijemnom ispitu postigli lošije rezultate od očekivanih te se nisu uspjeli upisati unutar kvote u kojoj su studenti čije studiranje se pokriva iz proračuna.
Predsjednik Nacionalnog vijeća Mađara Tamas Korhecz rekao je, nakon što su na Pravnom fakultetu odbijene žalbe četvero kandidata, da je Vijeće spremno pokrenuti čitav niz pravnih postupaka u vezi s povredom njihovog prava. On je nagovijestio da je moguće zatražiti i sudsko preispitivanje odluke dekana o odbijanju žalbi, kao i da je moguće da se kandidati žale pučkom pravobranitelju Srbije, povjerenici za ravnopravnost, ali i Europskom sudu za ljudska prava.
Godišnje oko 500 srednjoškolaca mađarske pripadnosti školovanje nastavlja na studijima u Vojvodini i Srbiji, a još ih toliko na studij odlaze u matičnu Mađarsku.