Riječ je o šest hrvatskih branitelja i četiri civila koji su ekshumirani na području Vukovarsko-srijemske županije (tri osobe) i Sisačko-moslavačke županije (šest osoba), a posmrtni ostatci jedne osobe preuzeti su iz Republike Srbije.
Na identifikaciji je bio i ministar branitelja Predrag Matić, koji je obiteljima rekao kako su danas tu "na kraju jednog puta, na kraju jedne potrage koja je trajala više od 20 godina". Obiteljima je izrazio iskrenu sućut u ime Vlade RH, Ministarstva branitelja, svojih suradnika i u svoje osobno ime.
"Hrvatska vlada nakon 20 godina više ne traži ove ili one, nego traži još 1750 nestalih građana Republike Hrvatske jer - ako smo za života različiti u mnogim stvarima, onda smo sigurno u ovom trenutku svi isti. I, prema tome, hrvatska država, hrvatska vlada s jednakim pijetetom, poštovanjem odnosit će se prema svim žrtvama neovisno o tome kada, gdje i na koji su način stradale", istaknuo je ministar Matić.
Novinarima je izjavio kako su "jedan od najtežih poslova u Ministarstvu branitelja" upravo takvi slučajevi. Istaknuo je kako su danas identificirani posmrtni ostatci brata njegova prijatelja, s kojim je bio na bojištu u Vukovaru i u zarobljeništvu u srpskim koncentracijskim logorima 1991./1992. godine.
Pomoćnik ministra pukovnik Ivan Grujić rekao je da su posmrtni ostatci koji su pronađeni prilikom ekshumacija gotovo 20 godina pod zemljom u neprimjerenim uvjetima te da u tom slučaju sekundarni predmeti koji upućuju na identitet osoba i sam izgled posmrtnih ostataka ne mogu baš mnogo reći o identitetu.
"I upravo zato ovdje na Zavodu za sudsku medicinu naši stručnjaci provode DNA analizu, gdje se na temelju nalaza uzoraka posmrtnih ostataka koji se uspoređuju s uzorcima krvi obitelji nestalih osoba dolazi do apsolutno sigurnog rezultata o identitetu. To znači da nakon provođenja ovakve obrade imamo apsolutno siguran identitet žrtava, i to je upravo ono što smo sada napravili", istaknuo je.
"Današnja identifikacija je specifična po tome što govori koliko je proces relativno sada brz. Mi smo šest osoba pronašli u masovnoj grobnici u Taborištu te je oko dva i pol mjeseca proteklo od datuma ekshumacije do današnjeg datuma identifikacije. Dakle, kompletna obrada i priprema je trajala dva mjeseca, i to je nešto čime smo ponosni, ali dakako da imamo slučajeva koje ne možemo razriješiti još iz 1991., koji se nalaze kao neidentificirani, ali upravo nova tehnologija i novi napredak u tehnologiji daje nade i tim obiteljima", rekao je.
Istaknuo je da u ovom trenutku imaju 555 neidentificiranih posmrtnih ostataka osoba poginulih 1991./1992. godine.
"Tu su uključeni i novoekshumirani iz ove godine, a svi oni su obrađeni klasičnim sudsko-medicinskim metodama, ali isto tako i metodom analize DNA. Isto tako je činjenica da sve obitelji nisu prijavile nestanak i da sve obitelji nisu dale krv, i upravo zato provodimo kontinuirane akcije kako bismo došli i do uzoraka krvi i do prijava o nestalima i o smrtno stradalim osobama iz tog razdoblja, čime bi se praktično riješili i ti slučajevi", rekao je Grujić.