Euro se tako nakratko spustio na 1,2454 dolara, što je njegova najniža razina od 12. lipnja. Potom se njime trgovalo po 1,2472 dolara, što znači da je na dnevnom gubitku od 0,2 posto.
Jedinstvena europska valuta prema jenu je oslabjela 0,5 posto, na 99,11 jena. Ranije se nakratko spustila na 98,71 jena, također najnižu razinu u dva tjedna.
Dolar je zabilježio najvišu razinu u dva tjedna i prema švicarskom franku, te se njime trgovalo po 96,41 švicarskih centima. Potom se stabilizirao na 96,35 centima, što znači da je na dnevnom dobitku od 0,3 posto.
Američka valuta oslabjela je pak prema japanskoj za 0,3 posto i njome se trgovalo po 79,47 jena.
Zbog sumnji da je moguć dogovor o učinkovitim mjerama na ovotjednom summitu EU-a jedinstvena europska valuta zadržala se blizu najniže razine u dva tjedna prema dolaru. Te neizvjesnosti dodatno su pridonijele rastu troškova zaduživanja Madrida koji su danas na kratki rok gotovo utrostručeni.
Od važnijih vijesti zbog kojih je slabio apetit ulagača za rizičnijom imovinom izdvajaju se one iz Španjolske koja je u ponedjeljak službeno zatražila pomoć EU-a za banke, da bi već idući dan agencija Moody's snizila rejtinge 28 španjolskih banaka. Nova vijest je i da je Cipar postao peta članica eurozone koja je zatražila paket pomoći EU-a.
"Jača pesimizam u pogledu toga hoće li summit EU-a iznjedriti ikakav dogovor o konkretnoj akciji. Najviše ohrabruje to što nitko nema nikakvih očekivanje - bolje od toga ne može", kazao je Jeremy Stretch, čelnik valutne analize u CIBC-u.
Dvotjedni summit koji se u četvrtak i petak održava u Bruxellesu bit će 20. po redu sastanak čelnika EU-a koji je sazvan kako bi se riješilo pitanje krize koja se proširila eurozonom nakon što je početkom 2010. godine izbila u Grčkoj.