U takvim okolnostima eurom se trgovalo po 1,2571 dolara, što znači da je na dnevnom dobitku od 0,4 posto, nakon što je ranije nakratko u azijskom trgovanju poskočio za jedan posto, na 1,2672 dolara. Drži se tako i dalje iznad najniže razine u posljednje gotovo dvije godine od 1,2288 dolara, na koju se spustio početkom mjeseca.
Jedinstvena europska valuta ojačala je prema jenu za 0,3 posto i njome se trgovalo po 99,75 jena. Ranije je nakratko dosegnula najvišu razinu u posljednja više od dva tjedna, od 100,90 jena.
Dolar je bio na neznatnom dobitku prema jenu, dosegnuvši 79,49 jena.
"Iako je to dobra vijest za dionice španjolskih banaka i pozitivna vijest u kratkoročnoj perspektivi, nisam siguran da će dogovorena pomoć riješiti španjolske probleme", kazao je Simon Derrick, čelnik valutne analize u Bank of New York Mellon.
Eurozona je pristala odobriti paket zajmova Španjolskoj u iznosu do 100 milijardi eura kako bi se spriječila navala štediša na tamošnje banke, što je ohrabrilo kupovine i potaknulo jačanje eura. Veći uzlet priječile su neizvjesnosti u vezi pojedinosti toga paketa, a očekuje se i da neće biti otklonjena zabrinutost u vezi golemog duga Španjolske s obzirom na stagnaciju u tom četvrtom po veličini gospodarstvu eurozone.
Po riječima trgovaca, optimizam na tržištima bit će kratkog daha jer su ulagači na većem oprezu pred predstojeće grčke izbore zakazane 17. lipnja, čiji će ishod budno pratiti.
Osim nejasnih pojedinosti dogovorenog paketa pomoći za banke, ulagače još brine da bi se zemlje koje su dobile sličnu pomoć, Grčka, Portugal i Irska, mogle pobuniti što su Španjolskoj ponuđeni bolji uvjeti.