Po ustavu, odmah je imenovan njegov zamjenik, potpredsjednik Federico Franco (49), na kratkoj svečanosti u Kongresu u Asuncionu.
Od 45 članova Senata, 39 je glasovalo za opoziv, a četiri su bila protiv. Lugo je optužen za "loše obavljanje dužnosti", nakon sukoba u kojima je poginulo 11 seljaka bezemljaša i šest policajaca, u operaciji nasilne evakuacije oko 150 farmera s jednog seoskog imanja 15. lipnja.
Lugo je prihvatio odluku Senata, ali je dodao da su ovim činom paragvajska povijest i demokracija duboko ranjene.
Odmah nakon glasovanja, ispred zgrade Senata okupilo se oko 5.000 pristaša predsjednika Luga, izbili su neredi pa je policija morala upotrijebiti vodene topove i suzavac.
Većina latinoameričkih zemalja odmah je osudila opoziv predsjednika Luga u parlamentu, ocijenivši ga gotovo jednoglasno "nezakonitim".
Ekvatorski predsjednik Rafael Correa u izjavi za radio kazao je da je ta odluka parlamenta "nezakonita" i da njegova zemlja neće priznati drugog predsjednika.
U Caracasu je radikalni socijalist Hugo Chavez također rekao da "Venezuela neće priznati tu vladu bez vrijednosti, nezakonitu i nepravednu, što je postavljena u Asuncionu".
Bolivijski predsjednik Evo Morales osudio je "parlamentarni državni udar", dodajući da njegova vlada "neće priznati vladu koja nije proistekla iz izbora", prenosi vladina novinska agencija ABI.
I argentinska predsjednica Cristina Kirchner osudila je "neprihvatljiv državni udar".