Uhićeni su sindikalni čelnici Jadrankamena iz Postira za koje policija osnovano sumnja da su u srijedu prilikom pokušaja ulaska stečajne upraviteljice Anči Bašić u upravnu zgradu Jadrankamena u Pučišćima na Braču, gdje ih je trebala izvijestiti o njihovim tražbinama i pitati ih imaju li nekih dopuna za svoja potraživanja za ispitno ročište koje će se održati 12. srpnja, pružali otpor i ostale radnike pozivali na samovlast. Na današnjem mirnom prosvjedu pred zgradom policijske uprave radnicima su potporu došli dati i radnici posrnulog Montera i Uzora, te Nezavisni sindikat Brodosplita.
"Došli smo dati potporu kolegama iz Jadrankamena jer mislimo da sve ovo što se događa prelazi sve granice zdravog razuma. Ovo je znak potpore. Žao nam je što pravna država ne reagira na pravi način i što se bavi krivim ljudima", kazala je novinarima Marijana Kolak iz sindikata Montera dodajući kako se na jučerašnjem prosvjedu u Pučišćima ipak malo pretjeralo s nekim reakcijama, koje su bile grube i ružne, ali radnici su iscrpljen. "Država se vjerojatno treba baviti uzrokom, a ne posljedicama", zaključila je Kolak.
Kako su kazali radnici Jadrankamena danas su uhićeni Tonči Drpić, braća Josip i Marko Eterović, te Dario Martinić, dok je policija na slobodu pustila Željka Mladinea jer su naknadno utvrdili kako on jučer nije sudjelovao u bračkom prosvjedu pred upravnom zgradom Jadrankamena jer fizički nije bio u Pučišćima.
Među prosvjednicima je bila i sindikalna povjerenica Ljiljana Šućur iz Uzora. Kazala je kako bi bilo čudno da nije došla, jer je sve to zajednička radnička borba protiv istog neprijatelja. "Ovo je zajednička borba protiv onoga tko nas je opljačkao i koji to i dalje radi, a među njima je i Trgovački sud, koji se drži zakona, pa samo uništava i zatvara poduzeća. U niti jednom poduzeću Trgovački sud nije napravio preustroj, a to upravo traže radnici Jadrankamena, Montera i Uzora. Preustroj je realan, a ako je Vladi u interesu očuvati svako radno mjesto to je to. Mi imamo strojeve i novac, samo želimo raditi, ne želimo milostinju i zato smo danas ovdje.
Predsjednik Nezavisnog sindikata Brodosplita Zvonko Šegvić je novinarima kazao kako je prosvjed "borba radnika protiv kapitala". "Ovo što rade ovi koji vode ovu državu pitanje je je li oni uopće znaju kako se osjećaju radnici. Mislim da će naši političari biti zadovoljni jedino kada vide samo sebe zaposlene u Saboru, a svi ostali drugi budu bez posla", izjavio je Šegvić, te na novinarski upit da komentira jučerašnje scene pred zgradom uprave u Pučišćima je kazao kako je "država trebala prethodno sankcionirati one koji su Jadrankamen doveli u tu situaciju".
"Da je država na vrijeme reagirala ne bi došlo do radničkog otpora na Braču. Radnici nemaju izbora već se boriti za svoja radna mjesta, pa i rukama, nogama, nekada i nepoštivati zakon. To je sindikat", odgovorio je Šegvić.
Prosvjednici iz Jadrankamena su najavili kako će pred zgradom Policijske uprave splitsko-dalmatinske ostati sve dok se četvero radnika ne pusti na slobodu, a po zakonu policija ih može na ispitivanju držati 24 sata što znači sve do petka ujutro.