U Savjetu su predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore, Hrvatske gospodarske komore, tvrtki Agrokor, Žito, Granolio, Čakovečki Mlinovi, Žitozajednica, Podravka, Agronomskog fakulteta u Zagrebu, Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku, Poljoprivrednog instituta Osijek, GIU Hrvatsko sjeme i Hrvatske obrtničke komore.
Članovi Savjeta analizirali su trenutnu situaciju i problematiku proizvodnje i prerade žitarica.
Raspravljalo se i o skladišnici kao instrumentu koji može koristiti proizvođačima da temeljem pologa rješavaju pitanje osiguranja za kreditne pozajmice, nužne za financiranje proizvodnje.
Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina najavio je kako će se obaviti dodatni razgovori s HBOR-om i poslovnim bankama kako bi se potakao veći interes za ovakav vid ostvarivanja prava.
Ministarstvo poljoprivrede, temeljem zahtjeva za potpore, procjenjuje da će ovogodišnji urod pšenice iznositi oko 700.000 tona.
Otkup pšenice, prema najavi, najvjerojatnije će se vršiti po prošlogodišnjem modelu, pri čemu će cijenu odrediti tržište te direktni dogovori proizvođača i otkupljivača.
S obzirom da procjene pokazuju da će prosječni urod biti 4,2 tone po hektaru, istaknuto je kako je potrebno pristupiti zajedničkim dogovorima oko poboljšanja kvalitete i uključivanja struke u planiranje proizvodnje kao i u sam proces te edukaciju proizvođača kako bi se unaprijedila proizvodnja.
Potrebno je usuglasiti stavove te potaknuti proizvođače na kvalitetniju proizvodnju i njeno dugoročno planiranje, istaknuto je.
Jedna od tema bila je i pitanje zaštitne cijene pšenice od 0,75 kuna, a za sljedeću sjednicu Savjeta napravit će se detaljna analiza po kojoj će se raspraviti da li je potrebno mijenjati Uredbu o tržnom redu za žitarice.
Stav je da bi se savjeti trebali češće organizirati po regijama u kojima su pojedine proizvodnje dominante i najviše zastupljene.