FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 20. lipnja 2012. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

PARIZ - Europa je danas osjetno manje privlačna stranim investitorima no što je bila 2006., pokazalo je istraživanje savjetodavne tvrtke Ernst & Young. Ulagači su svojedobno smatrali Europu najprivlačnijim mjestom za izravna inozemna ulaganja ali je ona u međuvremenu izgubila taj status, zaljučili su autori studije. Tako je u najnovijoj studiji Ernst & Younga poziciju najprivlačnijeg odredišta za izravna inozemna ulaganja osvojila Kina, kojoj je takvu ocjenu dodijelilo 44 posto ispitanih. Unatoč dužničkoj krizi u eurozoni, zapadna Europa osvojila je drugo mjesto na ljestvici, na temelju 33 posto ulagača koji su je proglasili najprivlačnijim odredištem za ulaganja, ili dva postotna boda manje nego u prošlogodišnjoj studiji. U 2006. njihov je udio iznosio 68 posto. Srednju i istočnu Europu najprivlačnijim odredištem za ulaganje smatra 21 posto ispitanih, što je osam postotnih bodova manje nego u prošlogodišnjoj anketi. Srednja i istočna Europa dijeli tako sa Sjevernom Amerikom treće mjesto na ljestvici.

ZUERICH - Investicijska klima u Švicarskoj u lipnju je znatno pogoršana i trenutno je najlošija od siječnja, pokazalo je najnovije istraživanje, ustvrdivši također da većina analitičara očekuje da će švicarski franak ostati stabilan prema euru. ZEW indeks investicijske klime u lipnju je smanjen za golema 39,4 boda, na minus 43,4 boda, što je njegova najniža razina od siječnja, objavila je banka Credit Suisse, koja je navedeno istraživanje provela u suradnji s njemačkim centrom za ekonomska istraživanja ZEW. "Naše je stajalište da takva promjena odražava očekivanja značajnog usporavanja rasta u drugoj polovini ove godine, nakon što je ugodno iznenadio u prvom tromjesečju", tumače autori toga izvješća. Iako je švicarsko gospodarstvo u prvom tromjesečju neočekivano poraslo po stopi od 0,7 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca, u tamošnjoj središnjoj banci upozoravaju da će rast značajno usporiti u nadolazećim mjesecima.

RIM - Talijanske industrijske narudžbe smanjile su se u travnju u odnosu na prethodni mjesec, čime je promijenjen pozitivni trend zabilježen u ožujku, izvijestio je državni ured za statistiku. Sezonski prilagođeni podaci pokazuju da su narudžbe u travnju pale za 1,9 posto u odnosu na ožujak, slijedom 4,0-postotnog pada inozemnih narudžbi. Pad domaćih narudžbi bio je daleko blaži i iznosio je samo 0,3 posto, objavio je ISTAT. U ožujku ukupne su narudžbe u industriji porasle za 3,5 posto. Na godišnjoj razini narudžbe su u travnju pale za 12,3 posto a uteg su bile domaće narudžbe, koje su se smanjile za 15,3 posto. Pale su i narudžbe iz inozemstva, ali za blažih 7,3 posto, priopćio je statistički ured. "Svi sektori zabilježili su pad", stoji u izvješću ISTAT-a, koje ipak pokazuje posebno snažan pad u sektoru transporta, gdje su se narudžbe na godišnjoj razini strmoglavile 16,5 posto. Službeni su podaci također pokazali da je promet u talijanskoj industriji u travnju pao za 4,1 posto na godišnjoj, odnosno za 0,5 posto na mjesečnoj razini.

ZAGREB - Japanski izvoz u svibnju je uvećan po najvišoj stopi u posljednjih 17 mjeseci, skočivši za 10 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine, pokazuju najnoviji podaci koje u srijedu prenose europski mediji. Jačanje izvoza najvećim se dijelom pripisuje skoku isporuka na tržište Sjedinjenih Država u visini čak 38 posto na godišnjoj razini, dok su isporuke u Kinu, koja je najveći japanski trgovinski partner, također porasle, prvi put u posljednjih osam mjeseci, prenosi britanski BBC News. Ujedno je porastao i japanski uvoz, za devet posto, što je više nego što se očekivalo, pokazuju nadalje najnoviji podaci tamošnje vlade. Rast japanskog gospodarstva koje se uvelike oslanja na izvoz snažno ovisi o potražnji s tržišta poput SAD-a, Europe i Kine. Analitičari prognoziraju da će potražnja za japanskim robama u najvećim svjetskim gospodarstvima vjerojatno ostati snažna u bliskoj budućnosti i da će pružiti podršku rastu tog trećeg najvećeg svjetskog gospodarstva.

PARIZ - Europska agencija za banke (EBA) objavit će detaljna izvješća o dokapitalizaciji 65 velikih europskih banaka tek u rujnu, a pojedine opće informacije početkom srpnja, kazao je glasnogovornik europskog bankovnog regulatora. EBA je uputila velike europske banke da povise razinu najkvalitetnijeg kapitala na minimalno devet posto ukupne imovine i očekuje njihova konačna izvješća do kraja lipnja. Prije no što temeljito prouče detaljne podatke, EBA-ini dužnosnici namjeravaju sastaviti opće izvješće o dokapitalizaciji, kazao je glasnogovornik. Prošle je godine EBA pozvala europske banke da povise kapital za ukupno 114,7 milijardi eura kako bi dosegnule propisanu minimalnu stopu adekvatnosti kapitala, što je veći iznos i banke ga moraju prikupiti prije no što od njih traži svjetski regulator, Banka za međunarodna poravnanja sa sjedištem u Baselu. Banke su pak ovog mjeseca upozorile da ih problemi s prikupljanjem svježeg kapitala prisiljavaju da smanje kreditne plasmane. Stoga su zatražile odgodu njihova stupanja na snagu.

MOSTAR - Više od 32.000 poduzeća u Bosni i Hercegovini ima blokirane račune, a prema službenim podacima taj je broj u stalnom porastu kao posljedica rastuće krize, objavio je Glas Srpske iz Banje Luke. U lipnju je bilo blokirano ukupno 55.678 računa, dok su početkom godine 32.283 poduzeća imala blokiran barem jedan račun. Iz Centralne banke BiH su naveli kako je broj poduzeća kojima su blokirani računi u porastu te da se kriza negativno odražava na likvidnost poduzeća. Izvršni direktor Udruženja ekonomista Republike Srpske "SWOT" Saša Grabovac ocijenio je da su se jačanjem negativnih gospodarskih kretanja pokazale slabosti domaćeg gospodarstva. Grabovac je naveo da bi poduzeća iz BiH trebala potražiti partnere izvan zemalja Europske unije, u kojoj kriza eskalira. Po podacima Gospodarske komore Republike Srpske, u tom je entitetu u prošloj godini povećana zaduženost za čak 17 posto, odnosno 1,9 milijardi maraka (oko 950 milijuna eura).

STOCKHOLM - Švedski lanac trgovina odjeće Hennes & Mauritz izvijestio je o neočekivano dobrim poslovnim rezultatima u drugom tromjesečju, pa mu je tako dobit poskočila skoro 23 posto zahvaljujući uspješnoj prodaji proljetnih kolekcija i stabilizaciji cijena pamuka. Grupa sa sjedištem u Stockholmu izvijestila je tako da je u razdoblju od ožujka do svibnja ostvarila neto dobit u visini 5,22 milijardi švedskih kruna (745 milijuna dolara), u usporedbi sa 4,3 milijardi kruna u istom tromjesečju lani. Prihodi su se popeli na gotovo 37 milijardi kruna, u odnosu na 32,4 milijardi u istom tromjesečju prošle godine. Grupa je zadržala bruto maržu na razini prošle godine, od 61,7 posto. Također su priopćili da u drugoj polovici godine planiraju pokrenuti prodaju preko interneta u Sjedinjenim Državama, a u sljedećoj godini trebali bi pokrenuti i novi lanac trgovina "& Other Stories" u kojima će prodavati nešto skuplju i kvalitetniju odjeću. Tvrtka će ustrajati u planovima da do kraja ove godine otvori 275 novih trgovina i proširi se na nova tržišta u Bugarskoj, Meksiku, Latviji, Maleziji i Tajlandu.

DUBLIN - Irski niskobudžetni zrakoplovni prijevoznik Ryanair namjerava podastrti 694 milijuna eura vrijednu ponudu za konkurenta Aer Lingus kako bi pripremio teren za stvaranje jake irske prijevozničke grupe. U priopćenju za Irsku burzu Ryanir je naveo da će njegova ponuda biti gotovinska i iznosit će 1,30 era po dionici Aer Lingusa, a bit će upućena kroz njegovu podružnicu Coinside. Vrijednost ponude uključuje 38,3-postotnu premiju na vrijednost dionice Aer Lingusa u vrijeme zatvaranja burze u utorak, te 46,7-postotnu premiju u odnosu na prosječnu cijenu dionice u proteklih šest mjeseci. Ryanair već posjeduje udio od 29,82 posto u Aer Lingusu čiji je veći dio kupio prije više od pet godina, krajem 2006. i početkom 2007. Ryanair je u dva navrata pokušao uspostaviti kontrolu nad Aer Lingusom ali je naišao na otpor Europske komisije i irske vlade.

RIM - Čelnici četiri glavna gospodarstva u eurozoni (Njemačka, Francuska, Italija, Španjolska) sastat će se u petak u Rimu kako bi približili stajališta prije europskog summita radi zaustavljanja beskonačne krize koja izravno prijeti Madridu i Rimu. Predsjednik talijanske vlade Mario Monti namjerava odigrati posredničku ulogu između Pariza i Berlina, te će se susresti s francuskim predsjednikom Francoisom Hollandeom, koji je u Rimu bio već prošlog četvrtka, njemačkom kancelarkom Angelom Merkel i španjolskim kolegom Marianom Rajoyem. Mini-summit "bit će prigoda za iznošenje nekih bliskih stajališta" i pronalazak "kompromisa" prije summita EU 28. i 29. lipnja u Bruxellesu, istaknuo je u utorak Francois Hollande na sastanku G20 u meksičkom Los Cabosu.

LONDON - Cijene nafte spustile su se u srijedu na londonskom tržištu, zadržavši se blizu najniže razine u 17 mjeseci pod pritiskom zabrinutosti zbog visokih španjolskih troškova zaduživanja i slabih izgleda za rast globalne potražnje. Cijena barela na londonskom je tržištu pala 68 centi, na 95,08 dolara za barel, nakon što je prethodno nakratko kliznula na 94,84 dolara, nadomak najnižoj razini u 17 mjeseci od 94,44 dolara, koju je zabilježila u utorak. Na američkom je tržištu barel bio neznatno jeftiniji i njime se trgovalo po 83,94 dolara. Očekivanja da bi sastanak nadležnog odbora središnje američke banke FED-a mogao rezultirati poticajnim mjerama za najveće svjetsko gospodarstvo nisu spriječila klizanje cijene nafte u Londonu, koja je u ovom tromjesečju pala 22 posto, što predstavlja njezin najveći tromjesečni pad od konca 2008. "Ulagači na naftnim tržištima zaključili su da ih ne zanima Fedov sastanak, nisu uračunali u cijene značajne poticaje", rekao je David Morrison iz GFT Globala.

TOKYO - Na azijskim su burzama jutros cijene dionica porasle, jer se ulagači nadaju da će produbljivanje dužničke krize u eurozoni i usporavanje rasta globalnog gospodarstva potaknuti središnje banke na pokretanje nove runde poticajnih mjera. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks bio u plusu 0,9 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Australiji, Hong Kongu i Južnoj Koreji ojačale između 0,2 i 0,5 posto. U Šangaju cijene stagniraju, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio na dobitku 0,4 posto. Niz posljednjih podataka ukazuje na usporavanje rasta najvećih svjetskih gospodarstava, pa i američkog, stoga se ulagači nadaju da će čelnici Feda danas, nakon dvodnevne sjednice, izvijestiti o nastavku poticajnih mjera. "Tržište čeka ishod sjednice Feda, a mnogi ulagači očekuju dodatne mjere. Ako ih Fed razočara, cijene dionica na Wall Streetu će pasti, a taj rizik sprječava značajniji rast tržišta", kaže Yutaka Miura, analitičar u tvrtki Mizuho Securities.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica osjetno porasle jer se ulagači nadaju da će američka središnja banka nastaviti voditi labavu monetarnu politiku. Dow Jones indeks ojačao je 95 bodova, ili 0,75 posto, na 12.837 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,98 posto, na 1.357 bodova, a Nasdaq indeks 1,19 posto, na 2.929 bodova. Uspon cijena dionica isključivo se temelji na nadi da će čelnici Feda produžiti program prodaje kratkoročnih, a kupnje dugoročnih državnih obveznica, koji istječe krajem lipnja. Tom tzv. 'Operacijom Twist' podržala bi se niska razina kamatnih stopa, što bi potaknulo kreditiranje, a time i rast gospodarstva. No ako Fed to ne učini, cijene bi dionica već u srijedu mogle pasti. Na oprez ulagača ukazuje mršav obujam trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo 6,7 milijardi dionica, dok je lani prosječan dnevni obujam iznosio 7,8 milijardi.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙