BRUXELLES/STRASBOURG - Zastupnici Europskog parlamenta izglasali su srijedu na plenarnoj sjednici u Strasbourgu rezoluciju u kojoj su istaknuli da neće podržati višegodišnji proračunski okvir (MFF) za razdoblje 2014-2020. bez političkog dogovora o reformi prihodovne strane proračuna koji bi Uniji omogućili vlastite izvore za punjenje proračuna, te bez ukidanja postojećih rabata i korektivnih mehanizama. Parlament "nije spreman dati svoj pristanak za sljedeći MFF bez političkog dogovora o reformi sustava vlastitih prihoda i okončanja postojećih rabata i korektivnih mehanizama", kaže se u rezoluciji. Parlamentarci ističu da će uvođenje novih izvora proračunskih prihoda, poput poreza na financijske transakcije ili novog europskog poreza na dodanu vrijednost, smanjiti izravne doprinose zemalja članica sa sadašnjih 75 na 40 posto do 2020. godine. O višegodišnjem proračunskom okviru za sljedeće sedmogodišnje razdoblje razgovarat će se i na sljedećem summitu EU-a 28. i 29. lipnja. Cilj je postići dogovor do kraja ove godine, ali, kako sada stvari stoje, teško da će taj cilj biti postignut.
WASHINGTON - Promet u maloprodaji u Sjedinjenim Državama pao je u svibnju drugi mjesec zaredom zbog smanjene potražnje za građevinskim materijalima, a niže cijene benzina smanjile su iznose računa na benzinskim postajama, izvijestilo je u srijedu ministarstvo trgovine. Promet u maloprodaji pao je za 0,2 posto, a isti postotni pad zabilježio je i u prethodnom mjesecu, čime je revidiralo procjenu o njegovom 0,1-postotnom rastu u travnju. Prodaja osobnih vozila iznenađujuće je porasla u svibnju, i to za 0,8 posto, iako su proizvođači tijekom mjeseca izvijestili o slaboj prodaji. Ako se isključe automobili, promet u maloprodaji pao je za 0,4 posto, što je najveći pad u dvije godine. Promet je u svibnju pritisnuo 2,2-postotni pad prodaje na benzinskim postajama. Ako se izuzme benzin, promet u maloprodaji porastao je u svibnju za 0,1 posto, nakon što je mjesec ranije oslabio 0,1 posto. Na godišnjoj razini promet je u svibnju porastao za 5,3 posto.
NIKOZIJA - Cipar traži najbolje moguće uvjete za financijsku pomoć u Europi i drugdje u svijetu, komentirao je u srijedu guverner tamošnje središnje banke medijska izvješća da bi vlada u Nikoziji mogla posuditi novac i od Kine ili Rusije. Učestale su spekulacije da će Cipar uskoro zatražiti međunarodnu financijsku pomoć ali vlada u Nikoziji nije objavila hoće li posegnuti za mehanizmom pomoći Europske unije ili će se obratiti za pomoć Rusiji ili Kini. "Ako na kraju zatražimo pomoć, jer još nije sigurno da ćemo to učiniti, postoje i druge opcije, tražit ćemo najbolje moguće uvjete za gospodarstvo", kazao je guverner ciparske središnje banke Panikos Demetriades. Maleno gospodarstvo eurozone nema pristup tržištima kapitala već više od godinu dana, a do 30. lipnja mora namaknuti iznos koji odgovara 10 posto ciparskog BDP-a za potrebe dokapitalizacije Cyprus Popular Banka ako privatni investitori ne pokažu interes.
LONDON - Euro je u srijedu ojačao prema dolaru i jenu na međunarodnim deviznim tržištima, no veće dobitke priječile su zabrinutosti ulagača u vezi španjolskih dužničkih problema i oprez pred izbore u Grčkoj. Euro je u takvim okolnostima ojačao prema dolaru 0,15 posto, na 1,2531 dolara. Drži se tako osjetno iznad najniže razine u posljednje gotovo dvije godine od 1,2288 dolara, na koju se spustio 1. lipnja, ali i ispod najviše razine u tri tjedna dosegnute u ponedjeljak, od 1,2672 dolara. Jedinstvena europska valuta ojačala je i prema jenu, i to za 0,3 posto, i njome se trgovalo po 99,78 jena. Dolar je pak bio na dobitku prema jenu od 0,15 posto, dosegnuvši 79,66 jena. Analitičari ujedno ističu da će ozračje spram eura vjerojatno ostati negativno ako političari eurozone ne postignu napredak u smjeru uspostave koherentnije fiskalne unije i uvođenja reda u bankovnom sustavu regije.