FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - Hrvatska - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 28. svibnja 2012. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz Hrvatske do 14,30 sati.

ZAGREB - Najviše cijene motornih benzina od ponoći će biti niže od 22 do 27 lipa po litri, a dizelska će goriva pojeftiniti od 14 do 17 lipa, pokazuju podaci Ministarstva gospodarstva koje je danas objavilo najviše razine maloprodajnih cijena naftnih derivata u razdoblju od 29. svibnja do 11. lipnja. To je u dvotjednom ritmu promjena cijena treće uzastopno smanjenje cijena motornih benzina, jer su cijene benzina pale i početkom i sredinom svibnja, oba puta za po 30-ak lipa po litri, dok cijene dizela padaju peto obračunsko razdoblje za redom. Po podacima Ministarstva, najviša cijena najprodavanijeg benzina, eurosupera 95 od ponoći može biti 10,45 kuna po litri, što je 22 lipe manje od dosadašnje maksimalne cijene od 10,67 kuna. S pojeftinjenjem za 24 lipe po litri, najviša cijena eurosupera 98 od sutra će, po prvi put od početka ožujka, pasti ispod 11 kuna, odnosno moći će se prodavati po najvišoj cijeni od 10,78 kuna (do sada 11,02 kune). Najviša maloprodajna cijena eurosupera 100 u iduća dva tjedna može biti 11,01 kunu, što je 27 lipa manje od dosadašnjih 11,28 kuna. Dizelsko gorivo eurodizel od ponoći će se moći prodavati po najvišoj cijeni od 9,79 kuna po litri, što je 14 lipa niže od dosadašnjih 9,93 kune. Plavi dizel imat će 16 lipa nižu cijenu, jer je Ministarstvo najvišu cijenu tog goriva tvrdilo na 6,17 kuna. Za 17 lipa po litri pojeftinit će plinska ulja, najviša cijena običnog loživog ulja od sutra može biti 6,96 kuna, a euro plinskog ulja 7,19 kuna.

ZAGREB - Hrvatska narodna banka intervenirala je danas na deviznom tržištu prodavši 266,4 milijuna eura po prosječnom tečaju od 7,566548 kuna za jedan euro, priopćeno je iz HNB-a. Tom je intervencijom HNB od poslovnih banaka povukao nešto više od dvije milijarde kuna, čime nastoji utjecati na ublažavanje jačanja tečaja eura. Današnja intervencija četvrta je devizna intervencija središnje banke u ovoj godini, a i u dvije intervencije u siječnju te jednoj u veljači, HNB je intervenirao prodajom eura. Kuna je i tijekom proteklog tjedna nastavila slabiti prema euru, na tečajnici utvrđenoj prošli petak na tjednoj je razini oslabila prema euru za 0,30 posto i srednji tečaj eura iznosio je 7,568861 kuna. Slabljenje kune nastavljeno je i početkom ovog tjedna.

ZAGREB - Kuna je na danas utvrđenoj tečajnoj listi Hrvatske narodne banke, u odnosu na tečajnu listu od petka, oslabila prema euru za 0,04 posto. Srednji tečaj eura na tečajnoj listi HNB-a, koja se primjenjuej od sutra, iznosi 7,571955 kuna. Kuna je oslabila i prema drugim važnijim valutama, prema američkom dolaru za 0,001 posto, švicarskom franku za 0,02 posto te prema britanskoj funti za 0,24 posto. Srednji tečaj dolara na danas utvrđenoj tečajnoj listi HNB-a iznosi 6,016173 kune, franka 6,300512 kune, a funte 9,446052 kune.

ZAGREB - Stanje u poljoprivredi nikad nije bilo gore, ocijenio je na današnjoj konferenciji za novinare predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) Mato Brlošić. Istaknuo je da još uvijek 8.200 poljoprivrednih gospodarstava nije dobilo 50 posto poticaja čija je isplata počela u ožujku, a osam i pol tisuća seljaka još nije dobilo novac za poticaje za 2010. godinu. Isplata poticaja nikad nije bila teža, kaže Brlošić dodajući da su seljaci u iznimno teškoj situaciji. Pritom je posebno istaknuo stočarsku proizvodnju gdje uzgajivači ovih dana doznaju da gotovo 30 posto njih neće dobiti poticaje. U Ministarstvu poljoprivrede im je, kaže Brlošić, odgovoreno da se nisu držali pravilnika koji je stupio na snagu 31. siječnja, prema kojem uzgajivači u roku sedam dana moraju prijaviti grlo koje je moralo biti odstranjeno s farme i potom ga za 20 dana nadomjestiti, a to je, kaže, nemoguće. Upozorava da, ako je brojnost stoke na farmi opala za 20 posto, seljak gubi pravo na poticaj cijelu godinu, a veliki broj seljaka nije to znao. Stoga HPK traži produžetak roka za prijavu gubitaka stoke te plaćanje poticaja seljacima koji nisu znali za izmjenu pravilnika do kraja lipnja. Čelnici HPK-a žale se i na nedostatak povoljnih kreditnih linija za financiranje poljoprivrednog izvoza te traže od HBOR-a da ih uvede

ZAGREB- Prosječna neto plaća zaposlenih u pravnim osobama u Zagrebu za ožujak ove godine iznosila je 6.413 kuna, što je za 124 kune ili nominalno za 2 posto više od prosječne plaće za veljaču, pokazuju podaci Odjela za statistiku zagrebačkog Gradskog ureda za strategijsko planiranje i razvoj grada. Na godišnjoj razini, prosječna zagrebačka neto plaća za treći mjesec ove godine ostala je na razini one za ožujak prošle godine. Za prva tri ovogodišnja mjeseca prosječna je mjesečna neto plaća u Zagrebu iznosila 6.364 kune, što predstavlja nominalno povećanje od 1,5 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje. Najniže neto plaće u Zagrebu za ožujak ove godine isplaćene u uslugama u vezi s upravljanjem i održavanjem zgrada i djelatnosti uređenja i održavanja krajolika, u iznosu od 3.147 kuna. Najveći je, pak, prosjek neto plaće za ožujak u Zagrebu zabilježen u promidžbi (reklama i propaganda) i istraživanju tržišta, od 13.305 kuna.

ZAGREB - Unatoč dobrom raspoloženju investitora na europskim burzama, na Zagrebačkoj burzi danas je većina cijena dionica pala, a Crobex je nastavio negativni niz, četvrti dan zaredom. Crobex indeks oko podneva bio je na gubitku 0,67 posto, na 1.685 boda, a Crobex10 za 0,50 posto na 922 boda. Redovni promet dionicama do podneva je dosegnuo svega 3,3 milijuna kuna, što je otprilike pola milijuna kuna više nego u petak u ovo doba. Crobex indeks skliznuo je prošloga tjedna 2,11 posto, na najnižu razina od 6. srpnja 2009. godine, kada je iznosio 1.687 bodova. Crobex10 potonuo je, pak, 3,44 posto, na najnižu razinu otkada je uveden. Dionicom HT-a do podneva je ostvareno 2 milijuna kuna prometa, a cijena joj je oslabila 0,5 posto, na 200,5 kuna. Po likvidnosti slijedi dionica Valamar Adrije Holdinga, s tek 227.000 kuna. Cijena joj je pala 1,39 posto, na 91 kunu. Među likvidnijim izdanjima nema dobitnica, dok najveće gubitke bilježe dionice Luke Rijeka, kojima je cijena pala 3,88 posto, potom Belja, 2,57 posto te Ericssona Nikole Tesle, 2,08 posto.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙