Cijena barela sirove nafte na londonskom tržištu u petak je ojačala 55 centi na 118,55 dolara. Da nije krajem tjedna ojačala, cijena nafte bila bi na putu najoštrijeg tjednog pada još od siječnja.
Na američkom je tržištu cijena barela porasla u petak 53 centa, na 102,8 dolara, te je uglavnom bez promjena u odnosu na tjedan ranije.
Japanski i europski kupci smanjili su svoj uvoz iranske nafte u travnju, tvrde izvori iz naftne industrije, dodajući da se vide naznake da su zapadne sankcije smanjile isporuke jednog od vodećih naftnih izvoznika u svijetu.
"Mislim da smo privremeno završili s trendom pada cijena. Podrška cijenama nafte dolazi od utjecaja sankcija na Iran, a vjerojatno će se, kada se rafinerije vrate na normalnu proizvodnju, situacija s ponudom prilično zaoštriti", kaže Christopher Belew iz londonskog Jefferies Bachea.
S druge pak strane, jučerašnja španjolska prodaja obveznica nije uspjela ublažiti zabrinutost za održivost duga zemlje, a i podaci s američkog tržišta rada sugerirali da je došlo do usporavanja otvaranja novih radnih mjesta, što umanjuje izglede za rast naftne potražnje.
"Španjolska aukcija obveznica protekla je prilično dobro, ali europsko gospodarstvo i dalje je vrlo nestabilno što utječe na cijenu nafte u Londonu", smatra Yusuke Seta iz tokijskog Newedgea.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) izvijestila je da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u četvrtak iznosila 116,25 dolara, što znači da je bila 52 centa viša nego prethodnog radnog dana.