Program CIP Eko-inovacije dobra je prilika za unapređenje i razvoj u području ekoindustrije, koja u EU ima 3,4 milijuna zaposlenih, ostvaruje 227 milijardi eura te 2,2 posto europskog BDP-a, kazala je potpredsjednica HGK za gospodarstvo, europske integracije i pitanje EU Vesna Trnokop Tanta. Napomenula je kako je natječaj vrlo složen, ali uspjeh na njemu može pridonijeti razvoju hrvatskoga gospodarstva.
Pomoćnica ministra poduzetništva i obrta Dijana Bezjak navela je kako će se radionice o natječaju za program CIP Eko-inovacije održati u sedam gradova te se očekuje veliki interes gospodarstvenika za sudjelovanje u njima.
Projektni savjetnik Izvršne agencije za konkurentnost i inovacije (EACI) iz Bruxellesa Theodoros Staikos istaknuo je kako projekt u ovom programu uz očuvanje okoliša mora biti i poslovno relevantan. U projektu koji je prošao na natječaju sudjeluju u 50 posto njegovih troškova te nemaju posrednika za isplatu sredstava. Svi projekti moraju imati učinak na okoliš, i to od proizvodnje pa do recikliranja.
Prioriteti za ovu godinu su recikliranje i iskorištavanje otpadnih materijala, u graditeljstvu potrošnja resursa i otpada u proizvodnji, inovativni proizvodi u prehrambenoj proizvodnji, smanjenje potrošnje vode za najmanje 30 posto te zeleno poslovanje i 'inteligentna' nabava.
CIP Eko-inovacije ne bave se energetskim projektima, već projektima plasiranja proizvoda na tržište, a najviše se financiraju troškove opreme.
Rok predaje je do 6. rujna 2012., a provedba prvih projekata je u svibnju 2013. godine uz najmanje trajanje od tri godine. Do kraja kolovoza smjernice projekta mogu se poslati i na provjeru, napomenuo je Staikos.