Cilj foruma je razgovarati o unapređenju gospodarske suradnje te promjenama uvjeta poslovanja koji će nastupiti ulaskom Hrvatske u EU.
Predsjednik HGK Nadan Vidošević naglasio je povoljan prometni položaj Hrvatske kao i pogodnosti za distribuciju proizvoda na tržištu regije te istočne Europe.
Također je istaknuo mogućnosti suradnje u području infrastrukture, turizma, elektroindustrije, ruralnog razvoja, a osobito energetike kao jednog od prioritetnih područja hrvatskog razvoja.
Hrvatska bi 1. srpnja 2013. trebala postati članica EU i u tom kontekstu čine se mnoge reforme u društvu i ekonomiji i to velikom brzinom, kazao je supredsjedatelj Odbora za Europu udruge Keidanren i predsjednik Uprave Sumitomo Life Insurance Company Shinichi Yakoyama napominjući kako su spremni uključiti se u taj proces, posebice u sektorima energetike, transporta i infrastrukture.
Svojim posjetom Hrvatskoj, japansko izaslanstvo, kako je kazao, želi produbiti svoja znanja o gospodarskoj situaciji u Hrvatskoj kao i o politici privlačenja stranih investicija.
Voditelj Odjela za prekomorske zemlje pri HGK Miroslav Karamarković kazao je kako cilj posjeta japanskih poslodavaca nije sklapanje konkretnih poslova već želja da dobiju uvid u stanje hrvatskog gospodarstva jer im možemo biti vrata za ulazak na EU tržište.
Na skupu su sa hrvatske strane bili predstavnici Zagrebačke banke, PBZ-a, Hrvatske banke za obnovu i razvoj, Končar - Elektronike i Informatike, Agrokora, Ericssona N. Tesle te japanske tvrtke Yazaki koja ima svoj istraživački centar u Zagrebu, dok je u japanskom izaslanstvu 22 predstavnika, među kojima predstavnici tvrtki Mitsubishi, Toshiba, Hitachi i Toyota.
Japanska udruga poslodavaca Keidanren je najvažnija japanska gospodarska udruga koja okuplja 1.300 pojedinačnih kompanija i stotinjak drugih ekonomskih organizacija.
Prema podacima HGK, robna razmjena između Hrvatske i Japana u prošloj je godini iznosila 309 milijuna američkih dolara, pri čemu Hrvatska bilježi deficit od oko 161 milijun dolara. Hrvatski je izvoz u Japan prošle godine iznosio 73,9 milijuna dolara, što je porast za 52 posto u odnosu na 2010. godinu, dok je istodobno uvoz iz Japana smanjen za 3,8 posto, na 235,2 milijuna dolara.