ZAGREB - Hrvatski sabor današnje zasjedanje nastavlja raspravom o Vladinom prijedlogu zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji (MPO) u prvom čitanju, koji bi omogućio oplodnju 12 jajnih stanica, pri čemu bi se u tijelo žene mogla unijeti dva zametka, iznimno tri ako je riječ o posebno rizičnoj skupini žena. Po predloženom zakonu, o odabiru postupka MPO odlučuju bračni ili izvanbračni drugovi, odnosno punoljetna, poslovno sposobna žena koja ne živi u braku ili u izvanbračnoj zajednici čije je dosadašnje liječenje neplodnosti ostalo bezuspješno. U postupku MPO-a prednost se daje homolognoj oplodnji (korištenju vlastitih spolnih stanica), a heterologna oplodnja (korištenje spolnih stanica darivatelja) koristi se kad nije moguće koristiti vlastite spolne stanice ili kad se MPO provodi zbog sprječavanja prijenosa teške nasljedne bolesti na dijete. Darivateljica jajnih stanica može biti žena čije se jajne stanice uz njezin pristanak koriste za MPO druge žene, te žena koja sudjeluje u postupku MPO-a u kojem je nastao višak jajnih stanica. Darivatelj sjemenih stanica može biti muškarac čije se sjemene stanice uz njegov pristanak koriste za MPO žene koja nije njegov bračni, odnosno izvanbračni drug. Uporaba spolnih stanica jednog darivatelja zabranjena je nakon što se utvrdi da je došlo do rođenja najviše troje djece u jednoj ili više različitih obitelji. Spolne stanice, tkiva i zametci mogu se, uz pristanak osoba od kojih potječu, pohraniti (zamrznuti) u bolničkim centrima koji provode postupak MPO-a, u pravilu do pet godina, a na zahtjev tih osoba vrijeme se može produžiti za još pet godina. Zakonom se omogućuje oplodnja 12 jajnih stanica, u tijelo žene mogu se unijeti dva zametka, a iznimno kod žena koje su starije od 38 godina, a nije im pomogla nijedna metoda, mogu se oploditi sve jajne stanice i u spolne organe unijeti tri zametka. Preostali zameci se zamrzavaju. Osoba začeta i rođena uz pomoć MPO-a nakon navršenih 18 godina ima pravo doznati sve podatke o svom biološkom podrijetlu, uključujući i podatak o identitetu darivatelja.
ZAGREB - Građanska inicijativa "I ja sam bio embrij" pokrenula je e-mail akciju prosvjednih pisama pod nazivom: „Ne ovakav Zakon o MPO“, kojom poziva građane da zastupnicima Hrvatskog sabora izraze svoje protivljenje vezano uz donošenje Zakona o medicinski pomognutoj oplodnji (MPO), a uoči njegovog prvog čitanja danas u Saboru, priopćeno je sinoć iz te građanske inicijative. „Prijedlog Zakona sadrži odredbe koje će nužno dovesti do dugoročnih štetnih i nepredvidljivih posljedica za hrvatsko društvo“, stoji u pismu. Kako se dodaje, „donošenje odluka koje se tiču početka ljudskog života, nije i ne smije biti pitanje svjetonazora i(li) stranačke stege, već pitanje osobne savjesti, razboritosti i odgovornosti svakog pojedinog zastupnika u Hrvatskom saboru“. Građanska inicijativa "I ja sam bio embrij", uz navođenje njima glavnih neprihvatljivih točaka u prijedlogu zakona o medicinski pomognutoj oplodnji (MPO), u pismu zaključuje kako "priroda, znanost i zdrav razum jasno upućuju na protivljenje predloženim riješenjima" u zakonu o MPO, te kako je pravo poreznih obveznika ne sudjelovati u plaćanju ovih i ovakvih postupaka.
ZADAR - Predsjednica HDZ-a i kandidatkinja za predsjednicu stranke na predstojećim stranačkim izborima, Jadranka Kosor u utorak se u Zadru predstavila članovima i izaslanicima zadarskoga županijskog HDZ-a za 15. Opći sabor stranke. "Odlično se osjećam u Zadru, govorila sam o svojim planovima kao buduća predsjednica HDZ-a. Nije me pogodilo što Božidar Kalmeta podržava kandidata Tomislava Karamarka, svatko ima pravo na svoj izbor, ali bi mi svakako bilo draže da je svoj izbor objavio prije njegovog izbora za predsjednika Županijskog HDZ-a, ali svatko bira svoje vrijeme", rekla je Kosor. Izrazila je nadu da će nakon 15. Općeg sabora HDZ-a i dalje dobro surađivati s Kalmetom. U pratnji predsjednice HDZ-a Kosor bili su Andrej Plenković kandidat za njezina zamjenika, te kandidati za potpredsjednike stranke Vladimir Šeks, Branko Bačić, Tomislav Ivić i Josip Đakić. Na prijedlog Jadranke Kosor, za članicu predsjedništva stranke kandidirat će se Ana Lovrin. Govoreći o protukandidatima Kosor je ustvrdila kako im je jedini program taj da 'Jadranka Kosor mora otići'; ali, dodala je, "ipak mislim da sam do sada pokazala da čuvam svačije dostojanstvo pa tako i dostojanstvo kolega". Na pitanje novinara boji li se da će obavještajno podzemlje pred kraj kampanje ubacivati u medije razne priče, Kosor je rekla kako bi to bilo jako loše.
ĐAKOVO - Svečanom sjednicom Gradskog vijeća Đakovo je u utorak obilježilo Dan grada, 8. svibnja, i 773 godine pisane povijesti. Prvi pisani spomen vezuje se uz spomenuti datum iz 1239. godine. U nazočnosti đakovačko-osječkog nadbiskupa i metropolita mons. Marina Srakića, osječko-baranjskog župana Vladimira Šišljagića, izaslanika predsjednika Hrvatskog sabora i saborskog zastupnika SDP-a Domagoja Hajdukovića i dr., o aktulnom trenutku grada govorio je gradonačelnik Zoran Vinković. "U ovoj gospodarskoj krizi Đakovo nije oaza, otok u kojem cvjetaju ruže; i ovaj grad dijeli sudbinu ostalih jedinica lokalne samouprave koje se bore s nezaposlenošću, teškom socijalnom slikom sve većeg broja građana i dr. U ovom trenutku nezaposlenost u gradu obuhvaća 3.011 osoba bez posla i pred nama je borba za svako radno mjesto", rekao je Vinković. Dodao je kako je fiskalna decentralizacija pravi pokretač Hrvatske i jedinica lokalne samouprave.
RIJEKA - Izložba "Espansioni" na kojoj svoje radove predstavlja 29 autorica iz Hrvatske, Italije i Slovenije otvorena je u utorak u Državnom arhivu u Rijeci. Izložene su slike, fotografije, umjetničke instalacije autorica, a u sklopu projekta "Art Watching", čiji je ova izložba dio, izvedeni su i perfomansi. Integralni dio projekta su još glazbeno stvaralštvo, poezija i izdavaštvo. Projekt "Art Watching" i izložbu "Espansioni" orgnizirala je Udruga Donne d'Europa (Žene Europe). Prije Rijeke izložba je bila postavljena u gradskoj knjižnici u Trstu. Ova udruga okuplja predstavnice jedinica lokalne samouprave, ženskih udruga i nevladinih organizacija s područja Hrvatske, Slovenije i Italije. Osnovana je u ožujku 2011. godine u Bujama sa ciljem jačanja suradnje na području ženskih prava i njihove zaštite. Izložba "Espansioni" u riječkom Državnom arhivu ostaje otvorena do 19. svibnja.