NEW YORK - Američki terminski indeksi danas stagniraju, jer su investitori na oprezu uoči objave ključnog izvješća s američkog tržišta rada. Terminski Dow Jones indeks bio je oko 14,00 sati na dobitku 2 bodova, a tehnološki Nasdaq tek 1 bod. Istodobno, terminski S&P 500 ojačao je 0,3 bodova, i bio je neznatno iznad fer vrijednosti, matematičke formule kojom se određuju cijene uzimajući u obzir kamatne stope, dividende i rok dospijeća terminskog ugovora. Američko ministarstvo rada danas će objaviti izvješće o zaposlenosti u SAD-u u proteklome mjesecu. Očekuje se da će pokazati rast broja zaposlenih za 170.000, nakon u ožujku zabilježenih 120.000 novih radnih mjesta. „Iduća dva izvješća o zaposlenosti bit će vrlo važna. Naime, završava dio Fedovih operacija na monetarnom tržištu, a izvješća o zaposlenosti ključna su budući je jedna od Fedovih uloga i poticanje zaposlenosti. S druge, pak, strane, investitorima je to važno jer su upravo potezi Feda poticali rast tržišta dosad“, ističe Kim Forrest, analitičar pri investicijskom društvu Fort Pitt Capital Group. Investitori bi mogli oklijevati s pozicioniranjem u dionice i uoči vikenda, odnosno izbora u Francuskoj i Grčkoj.
LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europske dionice oslabile su u petak budući da su slabi gospodarski podaci iz eurozone prigušili apetit ulagača za rizikom uoči objave američkih podataka o zaposlenosti, te izbora u Francuskoj i Grčkoj. Indeks Londonske burze FTSE oslabio je 0,6 posto na 5.729 bodova, indeks Frankfurtske burze DAX za 0,4 posto na 6.664 boda, dok je pariški CAC bio u minusu 0,22 posto i iznosio 3.216 bodova. Raspoloženje je u petak pomutila zabrinutost za održivost globalnog rasta koji je potreban kako bi zemlje mogle vraćati ogromne dugove. "Raspoloženje ulagača testirano je ovog tjedna nizom objava slabijih ekonomskih podataka", rekao je Jonathan Jackson iz tvrtke Killik & Co. Podaci o prometu u maloprodaji i o aktivnostima u uslužnom sektoru eurozone dodatno su onespokojili ulagače uoči američkih podataka o zaposlenosti u travnju. U takvom su okruženju najveći gubitnici bile dionice poduzeća povezanih s gospodarskim rastom, kao što su rudarske kompanije.
LJUBLJANA - Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izjavio je da je Slovenija zatražila službeno objašnjenje hrvatske vlade u vezi zaključka donesenog na zatvorenom dijelu njezine sjednice 19. travnja koji se odnosi na tužbe Zagrebačke banke i Privredne banke Zagreb protiv Ljubljanske banke, a vezano na pitanje neisplaćene devizne štednje hrvatskih građana u toj banci. "Čudno je da su ti zaključci povjerljive prirode. Zato smo hrvatsku stranu zamolili za pojašnjenje. Očekujemo da ćemo uskoro primiti odgovor, osobito s obzirom na to da ubrzo očekujemo i susret predsjednika dviju vlada", rekao je Erjavec kasno u četvrtak u razgovoru za emisiju "Odmevi" Slovenske televizije. Po njegovim riječima, pitanje devizne štrednje hrvatskih građana u Ljubljanskoj banci treba rješavati u okviru sukcesije. "To je vrlo važno i zato treba naći odgovarajuću ustanovu koja bi se tim pitanjem bavila. Ako ta ustanova nije Banka za međunaroda poravnanja (BIS) u Baselu, onda bi trebalo naći drugu odgovarajuću instituciju", rekao je slovenski ministar vanjskih poslova za Slovensku televiziju. Europska komisija smatra pitanje štediša bivše Ljubljanske banke bilateralnim pitanjem Hrvatske i Slovenije i potiče obje zemlje da za njega nađu uzajamno prihvatljivo rješenje, rečeno je u četvrtak u Bruxellesu.
BRUXELLES - Aktivnosti u privatnom sektoru eurozone oštro su se smanjile u travnju, uz stagnaciju u Njemačkoj i pad aktivnosti u južnim članicama. Indeks menadžera nabave (PMI), koji je sastavila londonska tvrtka za istraživanje Markit, pao je u travnju na 46,7 bodova, znatno ispod početno procijenjena 47,4 boda. Nakon što se u ožujku spustio na 49,1 bod, PMI je u travnju zabilježio jedan od najstrmijih padova od globalne financijske krize 2008. i 2009. godine, odnosno najveći u posljednjih šest mjeseci. Odvojeno istraživanje Markita pokazalo je pad indeksa proizvodnog sektora u travnju na 45,9 bodova, sa 47,7 bodova u ožujku. PMI za uslužni sektor kliznuo je na 46,9 bodova, niže od početne procjene od 47,9 bodova. U ožujku iznosio je 49,2 boda.
BRUXELLES - Promet u maloprodaji 17-člane eurozone porastao je u ožujku za 0,3 posto u odnosu na prethodni mjesec kada se smanjio za 0,2 posto, izvijestio je europski statistički ured. U cijeloj Europskoj uniji uvećan je za 0,7 posto, nakon 0,5-postotnog pada u prethodnom mjesecu, prve su procjene Eurostata. Na godišnjoj razini promet u maloprodaji pao je u ožujku za 0,2 posto u eurozoni, dok je u EU27 porastao za 1,0 posto, pokazuju procjene statističkog ureda.
BUENOS AIRES - Argentinski Zastupnički dom većinom glasova prihvatio je u četvrtak navečer zakon o nacionalizaciji 51 posto dionica kompanije YPF koja je bila u većinskom vlasništvu španjolske naftne kompanije Repsol. Argentinska predsjednica Cristina Kirchner odlučila je 16. travnja djelomice nacionalizirati YPF u kojem španjolski Reposol ima 57,4 posto dionica. Kao razlog takvoj odluci Krichner je navela Repsolovo neučinkovito upravljanje tom tvrtkom i odbijanje Repsola da uloži više novca u razvoj novih nalazišta energenata u Argentini. Argentinska država i pokrajine preuzet će nadzor nad 51 posto dionica. Argentinsku nacionalizaciju kritizirali su Europska unija i Sjedinjene Države, a Madrid je Buenos Airesu uzvratio trgovinskim protumjerama.
SARAJEVO - Predstavnici vlasti Bosne i Hercegovine i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) započet će 16. svibnja pregovore čiji bi cilj bio sklapanje novog stand-by aranžmana, potvrdio je voditelj misije MMF-a u Sarajevu Costas Christou. "Jedino što znamo jest da su vlasti u BiH iskazale interes za početak razgovora o mogućem novom programu", kazao je Christou, navodi "Dnevni avaz". Pojasnio je da na početku valja očekivati godišnji pregled gospodarskog stanja u BiH, što je sadržaj redovitih konzultacije koje MMF jednom godišnje provodi sa svakom svojom članicom. Nakon što se konstatira stanje u zemlji mogući su pregovori o novom kreditnom aranžmanu, pojasnio je Christou. Posljednji stand-by aranžman što ga je BiH sklopila s MMF-om 2009. godine bio je vrijedan milijardu i 200 milijuna eura, no njegova je provedba prekinuta jer su izostale očekivane strukturne reforme i proračunske uštede. Do prekida provedbe aranžmana BiH je "povukla" iznos od oko 400 milijuna eura koji su raspoređeni na državu i njene entitete. Stand-by aranžman bio je sklopljen uz klauzulu koja je predviđala povoljnu kamatnu stopu od 1,34 posto.
TOKIO - Japan će od subote biti bez nuklearne energije kada će se u zemlji zbog održavanja zaustaviti posljednji aktivni reaktor, što predstavlja neodrživu situaciju za elektrodistributere koji traže pokretanje ugašenih reaktora kako bi se izbjegla nestašica električne energije tijekom ljeta. Sada radi samo jedan od 50 japanskih nuklearnih reaktora, u centrali Tomari, na otoku Hokaidu, ali on mora u subotu biti zaustavljen radi rutinskog održavanja. Radovi će trajati nešto dulje od 70 dana, nakon čega se operater elektrane, tvrtka Hokkaido Electric Power Co. nada ponovnom uključenju rekatora, a to nije sigurno. Naime, nijedan japanski reaktor koji je zaustavljen radi pregleda ili održavanja nakon nesreće centrale u Fukushimi, čija si reaktori uništeni u potresu i pratećem tsunamiju 11. ožujka 2011., kasnije nije pokrenut zbog novih sigurnosnih uvjeta. Prije te nesreće Japan je svojom nuklearnom proizvodnjom pokrivao od 25 do 30 posto vlastitih potreba električne energije.
NEW YORK - Facebook je odredio cijenu dionica za nadolazeću početnu javnu ponudu na burzi (IPO) na 28 do 35 dolara po dionici, čime je svoju vrijednost procijenio na 85 do 95 milijardi dolara. To će biti najveća početna javna ponuda u povijesti interenetskih tvrtki, veća od Googleove čija je vrijednost 2004. iznosila 23 milijarde dolara. Facebookove dionice bit će uvrštene u kotaciju burze Nasdaq i konkurirat će kompanijama Amazon i Cisco System po trenutnoj tržišnoj vrijednosti. Smatra se da će Facebook početi promovirati svoje dionice u ponedjeljak. Očekuje se da će se njegovim dionicama početi trgovati pod simbolom "FB" 18. svibnja.
PARIZ - Zrakoplovna kompanija Air France-KLM izvijestila je o neto gubitku u prvom tromjesečju u iznosu od 368 milijuna eura, ističući da su cijene goriva u promatranom razdoblju ponovo rasle brže od prihoda. Prihodi su u tri mjeseca do kraja ožujka porasli 6,0 posto, na 5,6 milijardi eura, navodi se u priopćenju. Prijevoz putnika bio je zadovoljavajući dok se teretni smanjio zbog usporavanja svjetskog gospodarstva. Rast prihoda nije bio dovoljan da nadoknadi veće troškove goriva, koji su u tom razdoblju skočili 17,9 posto, na 1,68 milijardi eura. Problem je pogoršan nepovoljnim učinkom valutnih tečajeva, priopćio je Air France-KLM. Kompanija je u prvom tromjesečju zabilježila operativni gubitak od 597 milijuna eura, u odnosu na gubitak od 403 milijuna eura zabilježen u prvom tromjesečju 2011, a u prošloj godini gubitak od 809 milijuna eura.
PARIZ - Francuski energetski i transportni div Alstom izvijestio je da u naredne tri poslovne godine očekuje 5-postotni rast prihoda s obzirom na snažne rezultate u netom završenoj poslovnoj godini. Proizvođač brzih vlakova i dijelova za elektrane objavio je da je u poslovnoj godini koja je završila 31. ožujka ostvario neto dobit od 732 milijuna eura, što je 58 posto više nego u prethodnoj poslovnoj godini. Prihodi su istodobno pali pet posto i iznosili su 19,9 milijardi eura, ali su se tokom poslovne godine poboljšavali i u Alstomu očekuju njihov 5-postotni rast u naredne tri poslovne godine.
LONDON - Cijene nafte spustile su se u petak na 115 dolara pod pritiskom strahovanja u vezi sa zdravljem svjetskog gospodarstva uoči objave ključnim podataka s američkog tržišta rada. Barel sirove nafte pojeftinio je na londonskom tržištu 1,08 dolara, kliznuvši na 115 dolara. Dan ranije zaključio je trgovinu nadomak 116 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo pod 1,27 dolara nižoj cijeni, od 101,27 dolara, nakon što je prethodni dan zaključio na gubitku 2,5 posto. U međuvremenu je glavni tajnik Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) istaknuo da ulažu velike napore kako bi spustili cijene nafte koje su ove godine dosegnule i 130 dolara za barel. Stoga u OPEC-u proizvode daleko više od službene ciljane razine, i to usprkos padu iranskog izvoza. OPEC je danas na svojim internetskim stranicama objavio da je cijena referentne košarice njegove nafte u četvrtak iznosila 115,31 dolar, što znači da je bila niža 1,37 dolara nego dan ranije.
NEW YORK - Na Wall Streetu su u četvrtak cijene dionica pale jer su nejasni signali iz američkog gospodarstva naveli ulagače na oprez uoči objave ključnog izvješća o zaposlenosti. Dow Jones indeks oslabio je 61 bod, ili 0,47 posto, na 13.206 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,77 posto, na 1.391 bod, a Nasdaq indeks 1,16 posto, na 3.024 boda. Institut za menadžere nabave izvijestio je jučer da je njegov ISM indeks uslužnoga sektora u travnju pao s 56 na 53,5 bodova, znatno niže nego što se očekivalo, pri čemu su pali pokazatelji i za nove narudžbe i za zaposlenost. „Tržište je i dalje nesigurno, što je posljedica slabih makroekonomskih podataka koji su ulagače natjerali na oprez uoči izvješća o zaposlenosti“, kaže Chuck Carlson, direktor u tvrtki Horizon Investment Services.