"Načelno još postoji mogućnost da do štrajka ne dođe, ali je ona unatoč nastavku pregovora mala. Vrlo je vjerojatno da će se štrajk u srijedu održati", izjavio je nakon pregovora s ministrom za rad i socijalnu politiku Andrejem Vizjakom glavni pregovarač sindikata javnih službenika Branimir Štrukelj dodajući da će s vladom pregovarati i za vrijeme trajanja štrajka.
Vizjak je za Slovensku tiskovnu agenciju STA rekao da vlada sa sindikatima javnoga sektora još ovaj tjedan želi doći do "kompromisnog rješenja" oko predloženog smanjenja plaća u javnoj upravi u okviru mjera štednje, kako bi se stvorile pretpostavke da se najavljeni štrajk obustavi.
Slovenska vlada odmah po stupanju na dužnost predložila je parlamentu, u sklopu rebalansa ovogodišnjeg proračuna, mjere štednje u ukupnom iznosu od 812 milijuna eura, a jedna od mjera je i smanjenje plaća u javnom sektoru od sredine godine. Zadnji prijedlog vlade bio je da se plaće zaposlenih u javnom sektoru linearno smanje za deset posto, što su sindikati odbili najavivši za srijedu štrajk u kojem će sudjelovati blizu 100.000 zaposlenih u školstvu, zdravstvu, javnoj upravi i drugim djelatnostima. Prema navodima medija mogao bi to biti jedan od najmasovnijih štrajkova u Sloveniji do sada. Sindikati javnog sektora najavili su da će u srijedu pet minuta prije dvanaest sati prosvjedovati protiv najavljenih mjera štednje u svim većim gradovima pa i pred sjedištem vlade i parlamenta u Ljubljani ne isključujući mogućnost nastavka štrajka i idućih dana odnosno do njegova opoziva.
Obrazlažući svoje protivljenje mjerama vlade sindikati tvrde da su mjere s tolikim smanjenjem plaća u javnom sektoru pretjerane i da se s njima ide prebrzo. Sindikalni predstavnici posebice upozoravaju da bi velike uštede koje vlada planira na području obrazovanja već u ovoj godini mogle dovesti do nelikvidnosti triju slovenskih sveučilišta i situacije u kojoj će drugi stupanj bolonjskog studija ubuduće trebati plaćati studenti.
Budući da su štrajk slovenskog javnog sektora podržali i sindikati policajaca i carinika, također nezadovoljni visinom svojih plaća i njihovim najavljenim smanjenjem, u srijedu bi već u jutarnjim satima štrajk mogao izazvati kolone na graničnim prijelazima s Hrvatskom, kako se to dogodilo prilikom zadnjem štrajka javne uprave krajem rujna i početkom listopada 2010. godine jer bi te službe temeljitije nego inače obavljale kontrolu robe i putnika, navode slovenski mediji koji se pozivaju na sindikalne izvore.