Riječ je o zaposlenim studentima koji su, nakon završene srednje škole, uz rad upisali i završili petogodišnji specijalistički diplomski stručni studij na smjerovima menadžmenta u sestrinstvu, javnog zdravstva za sestrinstvo u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, fizioterapije te sanitarnog inženjerstva.
Od ukupno 32 tisuće medicinskih sestara u Hrvatskoj, na specijalističkim diplomskim studijima sestrinstva do danas je diplomiralo njih petstotinjak.
"Naša misija je provesti kvalitetu sestrinskog obrazovanja kojom će one pokazati da mogu podići kvalitetu zdravstvenih usluga u Hrvatskoj", istaknuo je dekan Zdravstvenog veleučilišta u Zagrebu, dr. Mladen Havelka te svima poželio uspjeh u budućem radu.
Havelka je podsjetio da je specijalistički diplomski stručni studij uveden prilikom uvođenja bolonjskog procesa u obrazovni sustav, a prije toga su, rekao je, medicinske sestre većinom studirale na dvogodišnjim višim školama.
Smatra da je time studij dobio visoke mogućnosti vlastitoga profesionaliziranja, a istaknuo je i to što sada medicinske sestre, nakon završetka studija, mogu predavati na veleučilištu novim generacijama.
"Nakon 90 godina obrazovanja medicinskih sestara u Hrvatskoj, one sada po prvi put dobivaju visoku stručnu spremu", naglasio je.
Havelka je upozorio i da danas u Hrvatskoj 20 tisuća medicinskih sestara, s obzirom na to da imaju samo završenu srednju medicinsku školu, ne ispunjava standarde medicinskog sustava EU čija će članica Hrvatska postati iduće godine.