Ministar Špirić izjavio je kako je dogovoren fiskalni okvir do 2015. godine po kojemu bi ovogodišnji proračun iznosio 950 milijuna konvertibilnih maraka (oko 475 milijuna eura). Po njegovoj ocjeni to je jedini realan iznos proračuna, unatoč brojnim zahtjevima da se od poveća, te je istaknuo kako su uštede nužne.
Te se uštede odnose na brojne stavke pa tako i, primjerice, na smanjenje plaća iz državnog proračuna za oko pet posto.
Samo smanjenjem plaća i sličnih izdvajanja predviđena je ušteda oko 45 milijuna KM (23 milijuna eura).
Špirić je inzistirao na činjenici da država nema novca za izmirenje svih ranije preuzetih zakonskih obveza.
"Primjena nekih zakona vodi ovu zemlju u anarhiju", kazao je Špirić komentirajući činjenicu da već dva dana pred sjedištem Vijeća ministara BiH prosvjeduje oko tisuću bivših pripadnika oružanih snaga koji zakonski imaju pravo na prijevremeno umirovljenje, no za njihove mirovine, koje godišnje iznose oko 150 milijuna eura, novca jednostavno nema.
"Ovo što sada imamo jedino je održivo i realno rješenje", kazao je Špirić braneći predloženi proračun.
Šefik Džaferović je novinarima u Sarajevu kazao kako je SDA odlučno protiv prijedloga Ministarstva financija da ovogodišnji državni proračun bude 950 milijuna KM, jer je on na taj način praktično zamrznut na istoj razini na kojoj je bio i 2009. godine. Podsjetio je kako su u proteklim godinama proračuni entiteta stalno povećavani te je ocijenio kako se predloženim ograničenjima na razini BiH zapravo pokušava blokirati učinkovito funkcioniranje države. Dodao je da ovakvo stajalište znači slabljenje države i njenih tijela vlasti i otežava ispunjenje uvjeta koji stoje pred BiH za članstvo u EU i NATO.
Ministar Špirić na te je optužbe odgovorio kako bi svi morali pokazati više solidarnosti za državu, a ne za pojedinačne interese. "Ako SDA bude protiv prijedloga proračuna imat ćemo ponovo privremeno financiranje a to je najgore rješenje za sve", ustvrdio je Špirić.
BiH je na privremenom financiranju funkcionirala duže od godinu dana jer se politički lideri nisu mogli dogovoriti o uspostavi vlasti. To je pred kraj 2011. godine dovelo do blokade državnih financija pa je i dovelo u pitanje otplatu inozemnog duga. Kriza je riješena krajem prosinca dogovorom o uspostavi vladajuće koalicije, kada je postignut i načelan sporazum o proračunskom okviru za 2012., no on do danas nije preciziran niti je izvjesno kada bi proračun mogao biti usvojen. Za sada je potpuno neizvjesno koliko će rasprava o proračunu trajati jer nikakvi rokovi za to nisu postavljeni.