"Ukoliko rezultati započetih reformi ne donesu promjene, znatno manje tvrtki može očekivati poboljšanje poslovanja u 2012. godini. Stoga se visoka očekivanja vežu uz gospodarsku politiku koja potiče ulaganja", ističe predsjednik uprave Njemačko-hrvatske industrijske i trgovinske komore Ralf Blomberg.
Naglašava i da svi ulagači, hrvatski, ali i njemački, od destinacije za ulaganje općenito očekuju predvidljivost, konkurentne uvjete na mjestu ulaganja, učinkovitu javnu upravu te općenito pozitivan stav prema ulagačima.
Komora je u veljači provela istraživanje u kojem je sudjelovalo 80 tvrtki, među njima 32 koje imaju matičnu tvrtku u Njemačkoj.
Aktualnu gospodarsku situaciju u Hrvatskoj i dalje 80 posto sudionika ocjenjuje kao lošu, više od polovice ih ne očekuje znatnu promjenu situacije u ovoj godini, dok pogoršanje gospodarske situacije očekuje 37 posto ispitanika (lani 27 posto).
Oko dvije trećine ispitanika trenutno poslovanje svojih tvrtki ocjenjuje tek kao zadovoljavajuće, a 15 posto kao loše.
Suzdržani su i pri ocjenjivanju razvoja vlastitog poslovanja - u 2012. poboljšanje razvoja poslovanja očekuje njih 28 posto (prošle godine 42 posto), a čak 30 posto ih očekuje da će im se smanjiti izdaci za investiranje (lani 12 posto).
Dobre vijesti, kako se navodi, stižu s područja zapošljavanja - slično kao i prethodne godine četvrtina tvrtki očekuje porast broja zaposlenih, a više od polovice ih navodi da ne namjerava smanjiti broj zaposlenih.
Većina tvrtki je kao i prethodnih godina vrlo ili prosječno zadovoljna s kvalifikacijom, produktivnošću i zalaganjem zaposlenika, infrastrukturom, kvalitetom i raspoloživošću lokalnih dobavljača i stručne radne snage, političkom stabilnosti u Hrvatskoj i uvjetima za istraživanje i razvoj.
Pretežno nezadovoljstvo vlada glede borbe protiv korupcije i kriminala, troškova rada, transparentnosti javnih natječaja, pristupa poticajima iz javnih sredstava, predvidljivosti gospodarske politike i pravne sigurnosti, a ispitanici su, kako se navodi, vrlo nezadovoljni s fleksibilnošću odredbi radnog zakonodavstva, poreznim sustavom i poreznom upravom, javnom upravom, disciplinom plaćanja i poreznim opterećenjima.
Provođenje važnih gospodarskih i političkih mjera i dalje je potrebno, a to se odnosi na povećanje učinkovitosti javne uprave, poboljšanje pravnog sustava i pravne sigurnosti, smanjenje troškova rada, suzbijanje korupcije i kriminala, povećanje discipline plaćanja te reforme poreznog sustava.
U ovogodišnjem istraživanju pojačano se traže poboljšanje ulagačke klime odnosno poticaji za ulaganja. Uvjeti za ulaganja bi se trebali pojednostaviti, a kriteriji izjednačiti, a kao perspektivna područja za investicijske projekte navode se energetika, infrastruktura, turizam i poljoprivreda.
Sudionici istraživanja smatraju da je potrebno provođenje mjera glede smanjenja troškova rada te parafiskalnih i drugih lokalnih davanja, traže uvođenje alternativnih mogućnosti privremenog zapošljavanja te fleksibilnije odredbe radnog zakonodavstva i socijalne politike.