Iz Strasbourga je u ponedjeljak i službeno potvrđeno da je Ribičič potvrđen za člana Venecijanske komisije iz Slovenije, a zamjenskom članicom Dragica Wedam Lukić.
Oboje je u tijelo u kojemu svoje stručnjake za ustavna pitanja ima 58 zemalja predložila prijašnja slovenska vlada. Sadašnja, koju vodi premijer Janez Janša, nedavno je donijela službeni zaključak da je takav prijedlog "nezakonit i ništavan" jer je donesen pred kraj mandata prijašnje vlade koja je imala pravo samo na obavljanje tzv. "tekućih poslova" nakon što je lani u rujnu ostala bez parlamentarne većine.
Komentirajući vijesti da je Venecijanska komisija imenovanja ipak potvrdila, bivši je ministar za pravosuđe Aleš Zalar rekao da je Janšina vlada doživjela blamažu.
Janša se sada zalaže da se sudski razmotre sva navodno sporna imenovanja koje je zadnjih mjeseci svog mandata donijela prijašnja vlada, kako bi sudski pravorijek o tome što može odlučivati vlada nakon što izgubi parlamentarnu većinu mogao postati presedan koji bi se primjenjivao na sve slične slučajeve u budućnosti.
Nakon završetka aktivne političke karijere u parlamentu i stranci nastaloj iz nekadašnjeg slovenskog Saveza komunista, koju je jedno vrijeme i vodio, Ciril Ribičič se posvetio osnovnoj struci, pravu, pa je niz godina bio sudac ustavnog suda, a sada je profesor ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Ljubljani.
Venecijanska komisija, koja se sastaje dva puta godišnje i raspravlja o pitanjima ustavnog prava i demokracije, okuplja stručnjake iz zemalja država članica Vijeća Europe. Slovenski poznavatelji problematike rada tog tijela tvrde da ustavni stručnjaci koji u njoj djeluju ne predstavljaju svoje države nego pravnu struku, pa da imenovanje Ribičiča zbog njegovih ranijih političkih preferencija i angažmana ne bi smjelo biti sporno niti u Sloveniji, jer je riječ o jednom od vodećih slovenskih stručnjaka za ustavno pravo.