Po podacima agencije za okoliš i prostor, u zadnja četiri mjeseca palo je samo 60-70 posto za ovo doba godine uobičajenih padalina, a u rijekama je samo trećina očekivanog vodostaja. Velik ispad proizvodnje domaće proizvodnje nadoknađivao se uvozom. Unatoč tome, u holdingu HSE ne očekuju probleme u opskrbi potrošača iako u redovit jednomjesečni godišnji remont idućeg mjeseca ulazi nuklearka Krško iz koje se podmiruje trećina domaćih potreba za strujom.
Slovenski klimatolozi boje se da bi se ove godine moglo dogoditi jedno od sušnih razdoblja kakva ciklički slijede svakih 7-8 godina, što bi moglo izazvati probleme u poljoprivredi te opskrbi stanovništva vodom u dijelovima države koji su ovisni o podzemnim izvorima vode. Agencija za okoliš upozorila je krajem prošlog tjedna na potrebu racionalnog korištenja vode.
Slovenski klimatolozi ocjenujuju da stanje vodne bilance još nije kritično, ali upozoravaju da ga neće popraviti eventualne manje padaline koje se očekuju ovog tjedna te da bi prilike normalizirale samo padavine od 100 do 200 milimatera po četvornom metru. Najteže stanje s vodom i sa stanjem poljoprivrednih kultura bilježi se u primorskom dijelu Slovenije i u Prekmurju, pokrajini uz tromeđu s Hrvatskom i Madžarskom, gdje je padalina od listopada prošle godine bilo samo 20 posto u odnosu na dugogodišnji prosjek. Čak ako uskoro i uslijede duže kiše, stručnjaci upozoravaju na slabu "početnu poziciju" vodotokova i tla početkom proljeća, jer su uz kišu prethodnih mjeseci izostale i veće količine snijega čije otapanje obično u proljeće povećava razinu vodotokova.