"Dosadašnje ustrojstvo sadržavalo je nelogično dupliciranje programskih redakcija Kulture i Školstva u Informativnom i u Obrazovnom programu", navodi HRT i dodaje da će tako, primjerice, tri osobe zaposlene u redakciji školstva u Informativnom programu prijeći u već postojeću redakciju u Obrazovnom programu.
Drže da se na taj način ostvaruje racionalizacija proizvodnje programa, olakšava urednicima uvid u proizvodnju te isključuje mogućnost dupliranja snimanja i obrada tema. Također, na taj se način zadovoljavaju i zahtjevi glavnog urednika za više novih sadržaja u spomenutim redakcija.
Hrvatska radiotelevizija navodi da osobitu pozornost stavlja na proizvodnju sadržaja iz kulture, znanosti i školstva. Upravo zbog toga početkom ožujka produljen je središnji Dnevnik, u jesenskoj shemi priprema se još jedna nova emisija iz kulture koja će se emitirati u udarnom terminu, a emitirat će se i Vijesti za mlade, kojih ranije nije bilo na HTV-u.
Napominju da redakcije koje se iz Informativnog programa prebacuju u već postojeće redakcije u Obrazovnom programu sa sobom prenose i svoje budžete. Sve navedeno također se odnosi i na Redakciju za manjine i civilno društvo.
Podsjećaju i kako su Hrvatska radiotelevizija i sedam nacionalnih institucija i udruga koje djeluju na području obrazovanja, kulture, znanosti i umjetnosti 10. veljače potpisale Pismo namjere o suradnji u osmišljavanju programa i stvaranju programskih sadržaja u sklopu novog specijaliziranog kanala HTV 3.
U osmišljavanju sadržaja za novi kanal koji, prema privremenome ugovoru s Vladom, HRT treba pokrenuti do kraja 2012., s javnim servisom surađivat će Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Sveučilište u Zagrebu, Matica hrvatska, Društvo hrvatskih književnika, Institut hrvatske glazbe, Koordinacija za medije Hrvatskog društva producenta i Društvo hrvatskih filmskih redatelja. Novi kanal, navodi HRT, dodatno će povećati količinu sadržaja iz područja kulture, znanosti, umjetnosti, čime se ostvaruje uloga javnog rtv servisa.