Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte pala 66 centi, na 123,12 dolara. Na američkom je tržištu bila u minusu 62 centa i iznosila 106,09 dolara.
"S jedne strane, naftom se već trguje po visokim cijenama. S obzirom na mješovite gospodarske podatke, potencijal za njihov daljnji rast trebala bi biti ograničena", tumači Tobias Merath iz Credit Suissa.
"Istodobno geopolitički rizici sve više zabrinjavaju i ne dozvoljavaju spuštanje cijena", dodao je.
Sve tvrđi izraelski stav prema Iranu zbog njegova nuklearnog programa izaziva napetost na naftnim tržištima.
Nakon sastanka s američkim predsjednikom Barackom Obamom u ponedjeljak izraelski premijer Benjamin Netanyahu nije pokazao da bi bio voljan odustati od moguće vojne akcije protiv Irana.
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) alarmirala je u ponedjeljak svjetsku javnost zbog radova u iranskim nuklearnim postrojenjima, ukazujući na naznake aktivnosti u vojnom kompleksu u Parachinu.
Teheran je u utorak poručio da će UN-u omogućiti pristup tom kompleksu, ali nije odredio datum posjeta.
Ulagači će također pratiti podatke o kineskoj industrijskoj proizvodnji, investicijama i maloprodaji koji će biti objavljeni u petak kako bi saznali kako se drugo po veličini svjetsko gospodarstvo nosi sa svjetskom krizom.
Peking je smanjio ciljanu razinu gospodarskog rasta za 2012. na najnižu razinu u zadnjih osam godina od 7,5 posto, s dugogodišnje ciljane godišnje razine od osam posto, što je potpirilo zabrinutost od usporavanja potrošnje nafte.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je u međuvremenu na svojim internetskim stranicama da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u ponedjeljak iznosila 122,34 dolara, što znači da je pala 74 centa u odnosu na petak.