Tu je inicijativu UNWTO predstavio na posebnom panelu o trendovima u mediteranskom turizmu na ITB-u okupivši uz više od 200 stranih novinara i brojne ministre te druge turističke dužnosnike i predstavnike turističkih tvrtki iz svijeta.
Njima su se kao govornici na panelu uz glavnog tajnika UNWTO-a Taleba Rifaia, obratili i ministri turizma Egipta, Grčke i hrvatski ministar turizma Veljko Ostojić iznoseći viđenje razvoja turizma u svojim zemljama i na Mediteranu.
Naglasivši da je turizam gotovo i rođen u tom dijelu svijeta, da se s Mediterana zapravo povijesno gledano i počelo putovati po svijetu, Rifai je podsjetio da je s lanjskih više od 200 milijuna stranih dolazaka Mediteran zadržao vodeću poziciju među svim svjetskim podregijama s udjelom većim od 25 posto u svjetskom turizmu, te s udjelom od 50 posto u ukupnim stranim dolascima u Europi.
Zadnjih 10 do 15 godina ta je regija i svih njenih 25 zemalja bilježila uzlazne turističke rezultate, a osim tradicionalnih svjetskih turističkih 'prvaka' Italije, Španjolske i Francuske zadnje je desetljeće donijelo i nove zvijezde te procvat turizma u Turskoj, Hrvatskoj, pa i u Sloveniji, kazao je Rifai.
Dodao je da unatoč problemima u sjevernoj Africi, Tunis i Egipat uspijevaju vratiti povjerenje i rezultate, slično kao i Grčka koja je lani unatoč krizi zabilježila 11 posto više dolazaka stranih turista nego 2010.
Iako se često govori o 'cjenovnom ratu' na Mediteranu, pa i ovih dana na ITB-u, jer Egipat i Turska u Njemačkoj nude primjerice sedam 'all inclusive' dana za svega 200 eura, Rifai i ostali govornici na panelu ne sumnjaju da gotovo svaka zemlja Mediterana ima dobru budućnost.
Iznesena je i prognoza da će turizam na Mediteranu do 2030. rasti po godišnjoj stopi od 2 do 3 posto te je najavljeno da će se sredinom travnja u Tunisu održati UNWTO-ova konferencija o budućnosti turizma na Mediteranu.
(Hina) xtam yds