Zapovjednik HRM-a Urlić je ocijenio da mornarica, kao najveći autoritet u zaštiti naših interesa na moru, daje značajan doprinos u međunarodnim mirovnim operacijama te ima bogatu međunarodnu suradnju pa je tako, rekao je, samo lani bilo više od 100 bilateralnih i multilateralnih međunarodnih aktivnosti. Ukazao je i na značaj Obalne straže kao i dobre međuresorne suradnje te izrazio zadovoljstvo personalnom popunom mornarice, kao i činjenicom da se u njihovom Središtu za obuku školuju vojnici, mornari, dočasnici, a dijelom i mornarički časnici.
U priopćenju MORH-a stoji i da je ministar Kotromanović naglasio da je nužno nastaviti razvijati sposobnosti HRM-a i Obalne straže, kao i inače dobru civilno-vojnu suradnju. Osvrnuo se i na proračun MORH-a, te ukazao na nužnost štednje i što optimalnijeg korištenja proračunskih sredstava napominjući da je za ovu godinu izdvojeno nešto više sredstava za održavanje opreme i tehnike.
"Imati kompetentne i školovanje ljude koji svoja znanja i vještine primjenjuju za razvijanje sustava od iznimnog je značaja za Oružane snage", kazao je te dodao da je sudjelovanje pripadnika OS RH u međunarodnim misijama dobra prigoda za razvijanje i usvajanje novih znanja i vještina.
Kazao je i kako je u tijeku izrada izmjena strateških dokumenata obrane, te se ukratko osvrnuo i na aktualne reforme u MORH-u i OS RH kojima je cilj smanjiti administrativno osoblje, te sustav učiniti što efikasnijim.
Ministar Kotromanović je obišao i Zapovjedno operativno središte HRM-a, Središte za obuku te brodove "Kralj Dmitar Zvonimir", "Dubrovnik" i "Faust Vrančić", upoznao se i s opremom protuminskih ronitelja, a posjetio je i Raketnu bazu Žrnovnica.
U sklopu posjeta HRM-u ministar Kotromanović je obišao i prostore Oružanih snaga u luci Lora koje koristi Sveučilište u Splitu, te se sastao s rektorom Sveučilišta u Splitu Ivanom Pavićem i direktorom Pomorskog centra za elektroniku Zlatanom Gabrecom s kojima je razgovarao o dosadašnjoj, ali i budućoj suradnji.