Indeks Londonske burze FTSE oslabio je 0,6 posto na 5.856 bodova, indeks frankfurtske burze DAX za 1,0 posto na 6.697 bodova, dok je pariški CAC bio u minusu 0,6 posto i iznosio 3.385 bodova.
Raspoloženje ulagača splasnulo je uoči ključnih pregovora grčkih političkih čelnika o novom paketu pomoći kojim bi se trebao izbjeći bankrot a time i kaos na financijskim tržištima.
"Posljedice grčkog bankrota bile bi jako ozbiljne a to nikome nije u interesu“, rekao je Bill Dinning iz tvrtke Kames Capital u Edinburghu.
"Političari u Europi sigurno imaju načina da ga spriječe, ulagači su nervozni s obzirom na činjenicu da se odugovlači, no tržište bi bilo mnogo slabije da zaista misli kako će doći do bankrota".
Rezultati kompanija pokazali su da dužnička kriza u eurozoni utječe na zaradu, iako su ukupni rezultati zapravo mješoviti.
Švicarska banka UBS oslabila je tako 1,6 posto nakon što je izvijestila o lošijim od očekivanja rezultatima za četvrtom tromjesečju.
Među pojedinim gubitnicima izdvajao se i švicarski proizvođač satova Swatch Group, koji je izgubio na vrijednosti 4,3 posto uslijed lošeg poslovanja odjela za elektroničke komponente i sustave.
Teže gospodarsko okruženje utjecalo je i na spajanja i akvizicije. Xstrata je tako bila među istaknutim gubitnicima, oslabivši 3,5 posto nakon što su dva najveća dioničara od njih ukupno 10 kazala da će glasati protiv Glencoreova preuzimanja.
Oslabile su i dionice drugih pripadnika rudarskog sektora, pa je Kazakhmys bio u minusu 3,6 a Antofagasta 3,2 posto.
Među gubitnicima izdvajao se i automobilski sektor, pa su Peugeot, Renault, Daimler i BMW oslabili u rasponu od 3,6 do 2,3 posto.
Indeks Tokijske burze zaključio je trgovinu u minusu 0,13 posto na 8.917 bodova.