U razgovoru za najnovije izdanje toga tjednika Pusić ocjenjuje kako je Daytonski sporazum bio intervencija u trenutku najgoreg rata, a da se kao model za izgradnju države pokazao upitnim. Prošlo je, kako kaže, toliko godina od rata u BiH i zapravo cijelo vrijeme vlada atmosfera odsustva rata, ali ne pravog mira i prave strategije razvoja.
Hrvati su, po njezinim riječima, iz niza razloga zapravo u poziciji da nemaju pravi temelj utjecaja. Objašnjava kako je za Srbe to Republika Srpska koja je, kako kaže, "što god mi mislili o njoj, dobro organizirana". Za Bošnjake je temelj utjecaja njihova brojnost, a Hrvati nemaju nikakav temelj političkog utjecaja.
"Ako politički imamo čistu savjest u odnosu na posljednje 20-22 godine BiH, onda možemo i moramo biti spremni sjesti za stol i vidjeti koje su sve moguće opcije. Cilj je da BiH kao država može realno opstati bez ikakvoga pritiska izvana i da ljudi koji su građani BiH danas imaju motivaciju ostati ondje", tvrdi Pusić.
Ukazala je kako je interes sviju u susjedstvu da se dođe do oblika odnosa u kojemu bi BiH ostala zemlja svojih triju naroda koji imaju perspektivu da tu zemlju mogu izgraditi kao stabilnu, ravnopravno u smislu da svatko osjeća da ima neki temelj utjecaja.
Dodala je da Hrvatska sada ima iskustvo u izgradnji institucija koje može pomoći BiH, te kako smatra da je prvi korak članstvo u NATO-u, kao jedna vrsta stabiliziranja institucija.
Upitana hoće li Hrvatska sada, nakon vladavine HDZ-a, mjenjati politiku prema BiH, Pusić je izjavila kako će se mijenjati utoliko što će Hrvatska imati politiku prema BiH.
"Prvo, hrvatska, a i politika svih susjeda prema BiH, ne može biti da jedno govoriš da radiš, a zapravo radiš drugo. Zatim, ne može biti politike bilo kakvih nametanja. Treće, ja mislim da je Hrvatska apsolutno svjesna toga da je funkcionirajuća BiH kao država bitni preduvjet za stabilnost u regiji, dakle i za hrvatsku stabilnost", istaknula je ministrica.
"Počinjemo od uvažavanja institucija BiH", rekla je Pusić te podsjetila kako je u ovom trenutku etničko zastupanje glavno načelo u BiH te dodaje kako ona nije zagovornik velike etničke reprezentacije ali da, ako je to polazište, smatra da sva tri naroda moraju imati jednaki tretman i biti na isti način predstavljeni.
Govoreći o bilateralnim odnosima Hrvatske i Srbije, Pusić kaže kako Hrvatska neće blokirati srbijanski put ka EU te da dvije zemlje moraju bilateralno riješiti probleme koje imaju. Kada je riječ o povlačenju međusobnih tužbi dvije zemlje za genocid, ministrica je izjavila da, ako su Hrvatska i Srbija u stanju međudržavnim dogovorom riješiti pitanje optuženih za ratne zločine, nestalih i opljačkane imovine, onda mogu to pitanje staviti na dnevni red pa početi razgovarati o toj mogućnosti.
"Ako nismo, onda ne možemo ni razgovarati o toj mogućnosti", ustvrdila je Pusić.