BERN - Guverner Švicarske narodne banke (SNB) Phillip Hildebrand podnio je u ponedjeljak ostavku zbog sve oštrijih kritika koje su potaknule devizne transakcije njegove žene. Hildebrand bi tokom popodneva trebao svjedočiti pred odborom švicarskog parlamenta zajedno sa čelnikom SNB-ova nadzornog odbora Hansuelijem Raggenbassom, koji je također pod pritiskom zbog skandala. Žena guvernera SNB-a bila je zaposlena kao trgovac u jednom hedge fondu i 15. je kolovoza kupila dolare u protuvrijednosti 400 tisuća švicarskih franaka, samo tri tjedna prije no što je njezin muž objavio odluku o mjerama za obuzdavanje jačanja franka. Nakon objave informacije o Hildebrandovoj ostavci švicarski je franak blago ojačao, te se njime trgovalo po 1,2138 franaka za euro. Švicarska središnja banka najavila je da će guverner popodne objaviti priopćenje i staviti na raspolaganje službene dokumente čiji sadržaj nije naveden. Hildebrand se do sada odupirao zahtjevima za ostavkom, tvrdeći da je doznao za ženine transakcije dan kasnije.
BRUXELLES - Europska komisija poručila je Mađarskoj da mora tražiti povrat nekoliko desetaka milijuna eura pomoći koju je odobrila nacionalnoj zrakoplovnoj kompaniji Malev, a koja nije bila u skladu s europskim propisima. Nakon godinu dana istrage Komisija je zaključila da posrnuli zrakoplovni prijevoznik ne bi bio u stanju prikupiti toliki iznos na privatnom tržištu "a možda ne bi mogao prikupiti ni novčića". "Kako bi otklonila poremećaj u tržišnom natjecanju do kojeg je došlo stvaranjem ekonomske prednosti za Malev uz pomoć države, Mađarska mora od Maleva tražiti povrat pomoći", navodi Komisija. Malev je privatiziran 2007. i ponovno nacionaliziran u veljači 2010. kada je država kupila 95 posto udjela u prezaduženoj kompaniji. Odluka Bruxellesa objavljena je tijekom napetosti u odnosima Mađarske i EU zbog kontroverznih mađarskih ustavnih reformi za koje kritičari tvrde da podrivaju neovisnost središnje banke, sudaca i medija.
BRUXELLES - Europski proizvođači čelika podnijeli su tužbu protiv subvencija kineske države koju okrivljuju da podriva industriju čelika u EU-u, priopćila je Udruga europskih proizvođača čelika (Eurofer). Tužba upućena Europskoj komisiji odnosi se na "opsežno subvencioniranje" putem zajmova po povlaštenim uvjetima, bespovratne pomoći, poreznih olakšica i jeftinog inputa u svim segmentima te industrije, od ulaganja, proizvodnje i prodaje do izvoza. "Jasno je da čudo kineske čelične industrije, koja sada predstavlja gotovo 50 posto svjetske proizvodnje čelika, nije rezultat stvarnih snaga na slobodnom tržištu", rekao je čelnik Eurofera Gordon Moffat. "Kineska vlada na središnjoj, pokrajinskoj i lokalnoj razini posjeduje, usmjerava i subvencionira gotovo svaki segment u svojoj industriji čelika i financira ogroman višak kapaciteta", kazao je. Europska industrija godišnje ostvaruje prihode od 190 milijardi eura i zapošljava 360 tisuća ljudi na više od 500 lokacija u 23 članice EU-a.
LONDON - Euro je ojačao prema dolaru na međunarodnim tržištima valuta, poduprt valom kupovina iako su ulagači i dalje na oprezu u očekivanju važnih ovotjednih zbivanja u eurozoni. Euro je tako prema dolaru ojačao 0,4 posto, na 1,2764 dolara nakon što je nakratko kliznuo na 1,2666 dolara na elektronskoj platformi EBS, na najnižu razinu prema zelenoj novčanici od rujna 2010. Švicarski je franak pak blago ojačao prema euru, na 1,2134 franaka za euro, nakon što je guverner Švicarske narodne banke (SNB) podnio ostavku zbog skandala sa ženinim deviznim transakcijama. Euro je pak crpio potporu iz kupovina kojima su trgovci nastojali popuniti pozicije ispražnjene nedavnim prodajama. Jačanje eura u odnosu na kraj prošlog tjedna predstavlja tek prilagodbu pozicija, budući da su trgovci uglavnom prodavali euro. Trend su dodatno poduprli podaci o američkoj zaposlenosti u prosincu, navode analitičari.
LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europski burzovni indeksi oscilirali su između negativnog i pozitivnog teritorija, pri čemu su gubitnici u bankovnom sektoru na čelu s UniCreditom bili protuteža dobitnicima u defanzivnim sektorima. Indeks Londonske burze FTSE oslabio je 0,18 posto na 5.639 bodova, indeks Frankfurtske burze DAX za 0,13 posto na 6.049 bodova, dok je pariški CAC bio u plusu 0,25 posto i iznosio je 3.145 bodova. Ulagači su bili oprezni uoči ovotjednih ključnih aukcija talijanskih i španjolskih državnih obveznica. Te su dvije zemlje u fokusu uoči prvih ovogodišnjih aukcija. Banke su na početku novoga tjedna bile među najvećim gubitnicama na tržištima, uz Commerzbank koji je oslabio 2,7 posto, Natixis koji je bio u minusu 2,5 posto, te Banco Espirito Santo koji je izgubio na vrijednosti 1,2 posto. Dionice UniCredita potonule su u ponedjeljak 12 posto, čime je pad njihove vrijednosti u ovoj godini dosegnuo 45 posto. Trgovina UniCreditovim dionicama na Milanskoj burzi bila je nakratko i obustavljena. Defanzivni sektori poput proizvođača hrane i pića, te energetski sektor bili su na dobitku. Heineken je ojačao 1,1 posto, Unilever 0,6 posto a Iberdrola 1,3 posto.