Po riječima voditelja Odjela poljoprivrede Hrvatske gospodarske komore - Županijske komore iz Osijeka Ernesta Nada, među ostalim, zasijano je 60.000 hektara pšenice, što je oko 10.000 hektara više nego prošle godine.
U jesenskoj i proljetnoj sjetvi svih kultura u Osječko-baranjskoj županiji bit će zasijano oko 220.000 hektara, rekao je Nad.
No, dodao je, poljoprivredni proizvođači suočeni su i dalje s velikim problemima, ponajprije s manjkom financijskih sredstava jer poticaji još nisu isplaćeni.
Zbog velike suše, svi su proizvođači pretrpjeli velike štete, a odštetu od svega 38 kuna po hektaru dobivaju samo oni koji su pretrpjeli štetu veću od 60 posto.
Kao poseban problem, Nad je istaknuo stanje u svinjogojstvu, koje je, po njegovim riječima, u fazi "potpunog odumiranja".
Velike količine uvoza i mnoge nestimulativne mjere već su drastično smanjile broj proizvođača svinja i rasplodnih krmača, a budućnost nije nimalo optimistična. Može se očekivati za nekoliko godina, a možda već do ulaska u Europsku uniju, da te proizvodnje nestane, rekao je Nad.
Izrazio je nezadovoljstvo u ime svih onih koji su se godinama bavili svinjogojstvom što ono nije ušlo u sustav potpore Europske unije.
"Umjesto da razvijamo domaću proizvodnju svinja, uvozimo nekvalitetno meso, zamrznuto tko zna od kada. Sudeći po svemu, slavonski će specijaliteti, poput čvaraka, kobasica i ostalog, nestati", rekao je Nad.